Başlangıç > Nuh Gönültaş > 'Ailesi koyu CHP'liydi' Devlet Bahçeli Kimdir Tanıyalım

'Ailesi koyu CHP'liydi' Devlet Bahçeli Kimdir Tanıyalım

Temmuz 12, 2007

Bahçeli, akademisyenken de, Türkeş’in yanındayken de hep şimdiki gibi ketum, mesafeli ve gösterişsizdi. Ama bu özelliği onun sessiz ve derinden tırmanışını engelleyemedi!

Lider Portreleri

MHP lideri Devlet Bahçeli miting kürsüsünden attığı bir yağlı urganla bu seçime damgasını vurdu. Aslında son ana kadar ortaya çıkmamış, ekranda görünmemiş, 1999’da olduğu gibi düşük bir profil ortaya koymuştu.
Bu sessizlik, bir seçim stratejisi mi?
NTV için hazırladığımız “Liderler belgeselleri”nin “Devlet Bahçeli” bölümü için çalışırken gördük ki ön planda olmayı sevmeyen bu tavır, bir kampanya taktiği değil, bir kişilik özelliği…

Bahçeli, çocukken de, akademisyenken de, Türkeş’in yanındayken de hep şimdiki gibi ketum, mesafeli ve gösterişsizdi. Ama bu özelliği, onun sessiz ve derinden tırmanışını engellemedi.Haberin devamı

Devlet Bahçeli varlıklı bir aileye mensup olduğundan üniversiteye kadar hep özel okullarda okudu. MHP uzmanı yazar Kemal Can’a göre camiada “kolejli” diye tanınıyor.

Liseye İstanbul’da Akgün Koleji’nde başladı; Ata Koleji’nde tamamladı. İstanbul’un otoriterliğiyle ünlü 1. Ordu Komutanı Cemal Tural’ın eşi Suna Tural, lisede edebiyat öğretmeniydi. İlk milliyetçi kitapları o tavsiye etti.

1967’de Ankara İktisadi, Ticari İlimler Akademisi’ni kazandı. Dış Ticaret okuyordu. Annesiyle birlikte kalıyordu. Pek çok 68’li gibi, siyasete o dönem girdi. Türkeş’in Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi’nin seminerlerine gidip geliyor, Akademi’nin ülkücü gençleriyle geziyordu. Solcuların egemenliğindeki Akademi’de Ülkü Ocakları’nı kurdu.

Ve 1969’da okulu solcuların elinden kurtarmak için ülkücülerle birlikte bir işgal eylemine önderlik etti.
Henüz 21 yaşındaydı.

Çatlı’nın hocası

1971’de mezun oldu ve okulda asistan olarak kaldı. Abdullah Çatlı, öğrencileri arasındaydı. Öğrencileri ve öğretim elemanları akademisyen Bahçeli’yi, bugünkü gibi ciddi, ağırbaşlı biri olarak anımsıyorlar. Yakınları ona “Devlet Abi” diye hitap ediyor. Okulun yakınlarındaki Ciğer 52’de yemek yiyor; yanında hesap ödemeye kimse cüret edemiyor.

O zaman da alnını ve ensesini açık bırakacak şekilde saç tıraşı oluyor. Nedenini soranlara şöyle diyor:

“Alnınız açık olsun ki övülecek bir iş yaptığınızda alnınızdan öpsünler; enseniz açık olsun ki kötü bir şey yaptığınızda şaplağı vursunlar.”

Örgütçülüğüne akademisyenliğinde de devam ediyor; “Ülkücü Maliyeciler ve İktisatçılar Yüksekokullar Asistanları Derneği”nin (ÜNAY) kurucuları arasında yer alıyor. Ülkücü öğretim üyelerinin üniversitede kadrolaşması için çalışıyor.

Bugün adı Gazi Üniversitesi olan Akademi’den arkadaşı Rıza Ayhan, yazları çadırla tatile çıktıklarında, köylülerle sohbet edip memleket meselelerini tartışmaktan tatil yapamadan geri döndüklerini anlatıyor.
“Tatilin iyisi böyle olur” diyor Bahçeli… O yıllara ait “tek vukuat”ı var mahkeme kayıtlarında… 1978’de beyaz Renault’sunu ülkücü gençlere ödünç veriyor ve aracın bagajındaki portakal sandığından 2 makineli tüfek çıkıyor. Konu, Adana MHP davasında gündeme geliyor; ama Bahçeli’nin ifadesi alınmıyor.

12 Eylül’de hemen bütün siyasi dernekler kapatılırken Bahçeli’nin Üniversite Akademi ve Yüksekokullar Asistanları Derneği’ne dokunulmuyor.

Ama üniversite, Bahçeli’nin doktora tezine danışman hoca vermeyi geciktirerek engelleme yapıyor. Bahçeli bu yüzden tezini 10 yılda tamamlayabiliyor.

Evlilik hazırlığı

12 Eylül yıllarında üniversitedeki ülkücü arkadaşlarıyla MHP’nin “akademisyenler grubu” gibi çalışıyorlar.
Hamle ve Töre dergilerini çıkarıyorlar. Bahçeli o ara, siyasi faaliyetler yasaklanınca bir ev alıp döşüyor, evlenme hazırlığına girişiyor; üniversiteden bir arkadaşına “Ev hazır, şimdi içine bir hanımefendi bulmak kaldı” diyor. Ancak “memleket meseleleri” nedeniyle bu planı hep ertelemek zorunda kalıyor.
1987’de Türkeş’ten Milliyetçi Çalışma Partisi’ne davet alıyor. Ve o yıl, 19 Nisan’daki kongrede Genel Sekreter seçiliyor. O gün, kendisini siyasete girmeye teşvik eden babasının ölümünün 20. yıldönümü…

10 yıl yanında çalıştığı Başbuğ ölünce yerine geçiyor. Ve 1999’da, bir başka 19 Nisan sabahı, partisinin büyük zaferiyle milletvekili oluyor.
Sonrası?.. 10 gün sonra belli olacak.

Ferdi Tayfur hayranı

Diğer liderlerin tersine, Bahçeli’nin özel hayatı pek az biliniyor.
Fanatik Beşiktaşlı… Türk halk ve sanat müziklerini seviyor; arada Ferdi Tayfur dinliyor. Favori yemeği: Acılı Adana…
Asla ütüsüz pantolon, kravatsız elbise giymiyor.

Bekâr. Ankara’da ablası Serpil Hanım’la oturuyor.

1948’de Osmaniye’de doğmuş. Türkmen köklerine dayanan Bahçeli ailesi koyu CHP’li… İsmet Paşa hayranı olan babası Salih Bahçeli’nin ilk evliliğinden iki çocuğu var. İlk eşi vefat edince Saime Hanım’la evlenmiş. Ondan da 4 çocuğu olmuş.Oğullarına, gördüğü bir rüyadan isimler koymuş: Turan, Servet ve Devlet…

Harmandalı oynardı

Devlet Bahçeli’nin çocukluk izlerini süren Hacı Mehmet Duranoğlu, Osmaniye 7 Ocak İlkokulu’ndaki diploma defterine ulaştı:
Defterde doğum tarihi, doğum kaydı tutulmamış pek çok Anadolu çocuğunun olduğu gibi, 1 Ocak görünüyor. Diploma derecesi: Pekiyi…

Bahçeli’nin Yavrukurt’ken çekilmiş bir fotoğrafı da var. Ağabeyi Servet Bahçeli, Duranoğlu’na Bahçeli’nin çok iyi halay çektiğini anlatıyor: “Öğrenciliğinde, okul müsamerelerinde ben mandolin çalardım, Devlet harmandalı oynardı” diyor.

Can Dündar’ın Lider Portreleri dizisi DP lideri Mehmet Ağar’la sürecek…

can.dundar@e-kolay.net
MİLLİYET

Reklamlar
Kategoriler:Nuh Gönültaş
%d blogcu bunu beğendi: