Başlangıç > Nuh Gönültaş > internet explorer 8.1 eagle eye geliyor

internet explorer 8.1 eagle eye geliyor

internet explorer 8.1 eagle eye geliyor

 

 

daha henüz birkaç gün önce nihai sürümü yayımlanan, microsoft’un internet tarayıcısı internet explorer 8, her ne kadar iyi bir başlangıç yapmış gibi görünse de, smashing magazine‘de yayımlanan bir habere göre internet explorer 8.1, “eagle eye” (kartal gözü) kod adıyla geliştirilmeye başlamış bile.

yapılan incelemelere göre internet explorer 8.1, yeni javascript motoru, webslices için destek ve tam css 3 desteği ile birlikte gelecek. ie 8.1’in bu yaz yayımlanması bekleniyor.

yazının devamında, internet explorer 8.1’in yeni özellikleri ile ilgili detaylı bilgilere ulaşacak ve diğer tarayıcılar ile karşılaştırmasını bulacaksınız. genel olarak özetlemek gerekirse yeni tarayıcının daha hızlı, daha esnek, daha kararlı, daha güvenli ve internet explorer 8’den daha iyi çalıştığı gözleniyor. internet explorer 8.1’i bir cümle ile özetlemek gerekirse popüler tarayıcının bu yeni sürümü, microsoft’un çok uzun zaman önce yayımlaması gereken, tüm windows kullanıcılarının merakla beklediği bir tarayıcı haline gelmiş görünüyor.

yeni özellikler ve dikkate değer i̇yileştirmele

kullanıcı arabirimi

ie 8.1’in kullanıcı arabirimi fazla değişmemiş. bazı küçük çaplı değişiklikler ile yeni tarayıcının arabiriminin, bu yıl yayımlanması beklenen windows 7 ile daha uyumlu hale geldiği gözleniyor.

\

i̇yileştirilmiş güvenlik ve web dilimler

internet explorer 8.1’in dikkate değer özelliklerinden bir tanesi de tarayıcının yeni güvenlik özellikleri ve yeni devrimsel özelliği: web dilimleri. smartscreen filtresi ve çapraz site betikleme (xss) filtresi, bilinen zararlı ve sahte web içeriğinin %96’sını yakalar konuma gelmiş (internet explorer 8’de bu oran %75). bir internet explorer 8 özelliği olan web dilimleri ise sık sık ziyaret ettiğiniz web sitelerindeki değişiklikleri daha çabuk takip edebilmenizi sağlayacak olup, bu yeni sürümde internet explorer 8’e oranla çok daha hızlı çalışıyor.

\

firefox eklenti desteği

eagle eye’nin belki de en heyecan verici (ve geliştiriciler tarafından merakla beklenen) özelliği ise, mozilla tabanlı tarayıcı eklentileri için de desteğin getiriliyor oluşu. her ne kadar ie 8.1, tüm eklentilerin mükemmel bir şekilde çalışmayacağını belirtmiş olsa da, smashing magazine’nin firebug, web developer, tab mix plus ve no-script firefox eklentileri üzerinde yaptığı testlerde eklentilerin sorunsuz çalıştığı gözlenmiş. hatta ilgili yazıda, bu eklentilerin kimilerine göre firefox’tan daha performanslı çalıştığı bile belirtiliyor.

\

ie 8.1, acid 3 testinden daha i̇yi sonuç alıyo

internet explorer 8.1 üzerinde yapılan acid3 testi sonuçlarına göre 100 üzerinden 71 puan almış. her ne kadar web standartları ile çok daha uyumlu olan firefox ve safari tarayıcıları acid3 testinden daha yüksek puan alsalar da (safari 100/100 alıyor), internet explorer için 71 puan alabilmek önemli bir gelişme.

\

daha hızlı javascript motoru

internet explorer, istemci taraflı betiklerin çalıştırılmasında her zaman lider olmuştur ancak bu, microsoft’un jse adı verilen yeni javascript moturunu geliştirmesinin önüne geçmiş değil. internet explorer’ın önceki sürümlerinde kullanılan javascript motorlarından çok daha hızlı. jse‘nin açılımı ise “javascript speedy engine”.

\

microsoft’un internet explorer geliştirme ekibi, google chrome geliştirme ekibi ile birlikte çalışarak, mozilla’nın yükselen pazar payına engel olabilmek için jse’yi geliştirdi. ortaya çıkan sonuç ise, bu yeni javascript motoru, piyasada kullanılan tüm javascript motorlarından daha hızlı.

genel olarak internet explorer 8.1, çok daha hızlı ve kararlı çalışıyor ve çok daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunuyor. javascript motoruna uygulanan yüksek seviyede iyileştirmeler ise, özellikle ajax ve javascript tabanlı web siteleri üzerinde gezinirken rahatlıkla hissedilebiliyor.

çoklu tarayıcı i̇şleme motoru seçenekler

görünüşe göre internet explorer geliştirme ekibi, firefox üzerinde kullanılan gecko‘nun ve safari’de kullanılan webkitmotorunun gücünün farkına varmışlar. gnu lpl lisansına sahip kod tabanını kullanan bu her iki işleme motorunun lisans modellerinin açık olması sebebiyle microsoft, yasal olarak bu her iki işleme motorunu da yeni tarayıcısına dahil ederek, ziyaretçilerin ve web geliştiricilerinin diledikleri işleme motorunu seçebilmelerini sağlamış.

\

smashing magazine’nin, internet explorer’ın geliştirme ekibindeki kıdemli geliştiricilerden mike chelly ile yaptığı röportajına göre internet explorer’ın bu yeni sürümünün geliştirilmesindeki ana hedef, geliştiricilerin kodlarını geliştirmesini ve hatalarını ayıklamasını büyük ölçüde kolaylaştırmak olmuş.

sunucu taraflı geri derleyici (decompiler)

eğer web sitelerinin ve web uygulamalarının nasıl çalıştığını görmek istiyorsanız, eagle eye bir web sitesinin kaynak kodunu görebilmenize olanak sağlayacak.

\

website kabukları

ie 8.1, beraberinde gelecek olan 10 adet öntanımlı şablondan birini seçerek, beğendiğiniz sitelerin tasarımını değiştirebilmenize olanak sağlayacak. bu sayede ie 8.1 kullanıcıları, tasarımını beğenmedikleri sitelerin tasarımını kendi istedikleri herhangi bir şablonla değiştirebilecek. six revisions sitesinin geçerli tasarımını ve değiştirilen tasarımını aşağıdaki ekran görüntüleri üzerinde görebilirsiniz.

\

“mozkine” şablonu uygulandıktan sonraki hali.

\

sonuç

yapılan testler gösteriyor ki internet explorer 8.1 geliştiricileri, tarayıcının işleme motoru üzerinde mükemmel bir iş çıkarmışlar. ie 8.1 eagle eyes eğer nihai sürümünde de bu özellikleri korursa, pek çok web geliştiricisinin hayalindeki web tarayıcısı olabilecek gibi görünüyor.

smashing magazine, her ne kadar tarayıcının nihai sürümünün tam olarak ne zaman yayımlanacağı konusunda herhangi bir fikir vermese bile, kısa süre içerisinde yayımlanacağına inanıyor.

makalenin orjinalinin yazarı hakkında

jacob guidenew york city dans şirketi‘nde bir dansçı olarak çalışıyor. büyük bir steve jobs hayranı olan gube’yi, starbucks’te macbook air’i üzerinde .net uygulamaları geliştirirken görebilirsiniz. eğer gerçekten istiyorsanız kendisini twitter’de takip edebilirsiniz

Reklamlar
Kategoriler:Nuh Gönültaş
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: