Başlangıç > Nuh Gönültaş > kitabımı yayımlamanın en kolay yolu

kitabımı yayımlamanın en kolay yolu

 

 

kitap, dergi ya da albüm mü çıkarmak istiyorsunuz? istiyorsunuz da fazla paranız mı yok, yayıncı mı bulamıyorsunuz, “ne kadar satılır bilemiyorum ve de korkuyorum” mu diyorsunuz. gözünüz aydın ki her şeyin giderek kolaylaştığı bir zamandayız.
internet üzerinde birçok self-publishing (kişisel yayıncılık) servisi bulunmakta. bu servisler kullanıcılarına, kendi çalışmalarını tasarladıktan sonra yayımlayıp sonrasında onları geliştirebilmeleri için ihtiyaç duydukları araçları bir arada sunuyor.

\

ücretini, türünü, tasarımını, her şeyini siz belirleyebiliyorsunuz. i̇çeriğe karışılmıyor, hayal gücünüz kadar özgürsünüz. ister dini bir kitap bas, ister porno istersen de bahçe bitkileri kitabı. ve işin en güzel tarafı da yayın hakkının, ne olursa olsun sizde kalıyor olması
işte çalışmalarınızı/eserlerinizi (kitap, dergi, albüm, tutmuş olduğunuz ders notları, tasarımını yaptığınız t-shirt, yazdığınız tezler vb. şeyler) kolayca yayımlamanız için size yardım edecek, hatta onları amazon gibi farklı pazarlarda satabilmenizi sağlayacak 7 yol:

 

1- blurb

\

 

bu amatör yayıncılık sitesi, herhangi bir kitap türünden kurgusal olmayan bir yazıya, fotoğraftan yemek tarifine birçok çalışmanızı tasarlamanız için size izin veriyor. sitede bulunan kalıp tasarımları kullanabileceğiniz gibi kendi tasarımlarınızı da yükleyebilirsiniz. eserinizi oluşturduğunuz andan itibaren onu herkese açık ya da özel olarak saklama isteğini seçebiliyorsunuz. eğer halka açık yaparsanız sitede esrinizi satabilirsiniz. buna ek olarak yayımlayacağınız kitabın 15 sayfalık önizlemesi olmasını sağlayarak okuyucularınıza fikir vermesi adına kolaylık sağlayabiliyorsunuz.
bu servisin güzel yanı, çalışmalarınızı geliştirmekte size birçok açıdan yardım edecek olan ücretsiz bir yazılım olanbooksmart‘ı sunuyor olması. ek olarak flickr, picasa, ve smugmug’dan resim yüklemnize izin veriyor. eğer bir mac kullanıcısı isen iphoto bölümü ile entegre olabiliyor.

 

 

2- createspace

\

site 2005 yılında amazon tarafından satın alınmış veamazonun bir yan kuruluşu olduğu için de eserlerinizi amazon üzerinden satmanız daha kolay ve daha hızlı olacaktır. site, kitap yayımlamayı ve dijital ürün oluşturmayı sağlıyor. sunuş süreci sırasında, yazı ve resimler için yalnızca pdf formatı kabul ediliyor.
sitenin güzel yanı, dediğimiz gibi amazon ile yakınlığının yanında, kitabınızı, amazonun e-kitap görüntüleyicisi olankindle formatına dönüştürebilirsiniz. buna ek olarak bir isbnalıp, kitabınızı online kitap satışı yapan diğer sitelerde de görücüye çıkarabilmeniz.

 

3- cafepress

\

eserlerinizi site içinde bulunan sanal mağazalarda satmanızı sağlayan site, kıyafetler, hediyeler, vb. 150 milyon ürünün bulunduğu adeta bir pazar. 
diğer eserlerinizin haricinde kitabınızı yayımlarken pdf formatını kullanıyorsunuz ve 100 mblık pdf limiti bulunmakta.
ek olarak sitedeki her ürünün bir taban fiyatı bulunmakta ve bu taban fiyatının üzerine aklınızdan geçen kar payını koyuyorsunuz.
sitenin güzel yanı; kitap, cd, kıyafet, sanatsal çalışmalar veya kendi tasarladığınız herhangi bir şeyi yayımlayabilmeniz.

 

4- webook

\

sitede kitabınızı tek başınıza yazabilirken başka yazarlar ile işbirliği yaparak da yazabiliyorsunuz. yazılar için online metin editörü bulunduran site, flickr, photobucket, picasa, vb. sitelerden resim eklemeye de olanak sağlıyor. yayınları kimin görmesi ve yazıya kimlerin katkı yapacağı şeklinde iki ayrı gizlilik tercih alanı bulunmakta.
siteyi güzel kılan, farklı yazarlarla işbirliği yapılabilir olmasına ek olarak sunulan kitabın inceleme ve puanlama sisteminin bulunması ve de yüksek puan alan kitabın webook tarafından yayımlanması.

 

5- xlibris

\

1997 yılında kurulan site ilk kişisel yayıncılık servislerinden birisidir. başlangıçta site, sizi bir tanıtım sürecine tabi tutuyor ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda sitenin danışmanlarından biri ile görüşebiliyorsunuz. site gönderdiğiniz kitabınızı tasarımını filan tamamlayıp size geri gönderiyor. ve tamamlanmış bu kitabınızı istediğiniz yerde satışa çıkarabiliyorsunuz.
sitenin artı özelliği, doğru yolda olup olmadığını anlamak ücretsiz danışman desteği.

 

6- kitapbas

\

insanların self-publishing (kendin bas) mantığıyla yayınevlerine bağımlı olmadan kişisel olarak eserlerini çıkarmalarına yardımcı olan ve türkiye’deki ilk örneklerinden biri olan site.
mobil imza kullanılan sitede, xlibris’de olduğu gibi danışman hizmeti bulunmakta. bunun yanında siteden bandrol ve isbn başvurularını da yapabiliyorsunuz.

 

7- booksurge

\

bir başka amazon grubu şirketi olan site, kitaplarını kendi yayımlayıp kendileri satmak isteyen yazarlara ihtiyaç duydukları servisi sağlıyor. servis bünyesinde düzenleme, iç ve kapak tasarım, geliştirme, amazonda yayınlanması ve pazarlanması hizmetini sunmakta. oldukça kaliteli ve her şeyi düşünen hizmeti bulunmasının yanında sitenin kendi matbaası bulunmakta ve kitap basım için alt limit konulmamış.

 

tüm bunların sonunda kitaplarla ilgili şu bildiri de ilginizi çekebilir:

Reklamlar
Kategoriler:Nuh Gönültaş
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: