Başlangıç > Nuh Gönültaş > macosx web tasarım uygulamaları

macosx web tasarım uygulamaları

 

 

\

apple tarafından geliştirilen ve popülerliği günden güne artan işletim sistemi mac os x, özellikle yaratıcı kesim tarafından yoğun bir şekilde kullanılıyor. sorunsuz çalışan bir işletim sistemi olmasının yanısıra geliştiricilere yönelik hazırlanan yazılımların işlevselliği sayesinde mac os x, başta web geliştiricileri ve tasarımcıları olmak üzere her kesimden kullanıcıya hitab ediyor.

bu yazıda, özellikle web tasarımcıları ve geliştiricileri için sunulan 30 kullanışlı mac uygulamasını bulacaksınız. bu uygulamaları kullanarak web sitenizi ya da web uygulamanızı kısa süre içerisinde geliştirecek ve onların yönetimini daha kolay bir şekilde gerçekleştirebileceksiniz.

1. transmit

Transmit
transmit

idisk, ftp, sftp, tls/ssl desteği, grafikler de dahil olmak üzere uzaktaki dosyaların bilgisayarınızdaki yazılımlar üzerinden düzenlenebilmesi, sık kullandığınız sunucular için sürükle bırak yöntemi ile dosya yüklemesi yapabileceğiniz “droplet” adı verilen programcıklar oluşturma desteği içeren bir ftp/sftp/webdav istemcisidir.

2. textmate

TextMate
textmate

i̇ster programcı olun ister tasarımcı, kod ve biçimlendirme yazılımı her zaman zor iştir. ancak textmate uygulamasının yardımı ile kodunuzun kontrolünü yeniden ele geçirebileceksiniz. textmate, özellikle sürüm izleme için subversion kullananlar için biçilmiş kaftan.textmate verimlilik ipuçları sayesinde bu faydalı uygulamayı nasıl daha etkin bir şekilde kullanabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

 

 

3. anxiety

Anxiety
anxiety

anxiety ical ve mail ile senkronize bir şekilde çalışabilen, mac os x için geliştirilmiş bir yapılacaklar listesi oluşturma uygulamasıdır. modern ve erişilebilir arayüzü sayesinde yapılmayı bekleyen görevlerinizi kontrol edebilir, ihtiyacınız olmadığı zamanlarda ise ekranınızdan kaldırarak yazılımın arkaplanda sessizce çalışmasını sağlayabilirsiniz.

4. bbedit

BBEdit
bbedit

bbedit, mac kullanıcıları için profesyonel bir html ve metin düzenleyicisidir. metin düzenleme, arama ve işleme için yüksek performanslı özellikler içeren bbedit’in zekice hazırlanmış arayüzü, uygulamanın, sınıfının en iyi özelliklerine kolayca ulaşabilmenizi sağlıyor. uygulamanın özellikleri arasında hem yerel hem de uzaktaki dosyalarınız üzerinde ara & bul fonksiyonu, proje tanımlama araçları, fonksiyon gezintisi ve farklı kodlama dilleri için renklendirme, ftp ve sftp aç ve kaydet, applescript desteği, mac os x unix betikleme desteği, metin ve kod tamamlama ve elbette bir dizi güçlü html aracı yer alıyor.

5. hyperedit

HyperEdit
hyperedit

tumult hyperedit, mac os x için geliştirilmiş hafif bir html düzenleyicisidir. uygulamanın barındırdığı “önizleme paneli” aracılığı ile kodunuzu yazarken eş zamanlı olarak kodunuzun web tarayıcıları üzerinde nasıl görünebileceğini görmeniz mümkün. hyperedit, html yazma, kaydetme ve ardından yazdığınız kodu tarayıcı üzerinde görüntülemek için kaydedilen dosyanın üzerine çift tıklanması işlemini her seferinde yapmanızın önüne geçerek size zaman kazandırmayı hedefliyor. bu sayede projelerinizi daha kısa sürede tamamlayabiliyorsunuz. w3c tabanlı doğrulama sayesinde yaptığınız hataların altı kırmızı renkli bir çizgi ile çiziliyor ve kodunuzu anında düzeltmeniz mümkün hale geliyor. safari’de kullanılan aynı işleme motorunu kullanan bu uygulama, kullandığı işleme motoru sayesinde standartlarla uyumlu olmakla kalmıyor, ayrıca oldukça da hızlı çalışıyor.

6. versions

Versions
versions

versions, mac’iniz üzerinde subversion ile çalışabilmek için size hoş bir ortam sunuyor. i̇ster sıkı bir subversion kullanıcısı olun, isterseniz de bu sürüm kontrol sistemlerinde acemi olun, versions, çalışma ortamınızı modernleştirmenize yardımcı olacak

7. skitch

Skitch
skitch

uygulama, sadece kolayca ekran görüntüleri almanızı sağlamakla kalmıyor, ayrıca onları düzenleyebilmenizi ve uygulamanın sunucuları üzerinde barındırarak arkadaşlarınızla paylaşabilmenizi de sağlıyor. uygulamanın özellikleri arasında bir web sitesinin ekran görüntüsünü alabilmek, bir sohbet penceresinin görüntüsünü alabilmek, uygulamanın ekran görüntüsünü alabilmek ya da web kameranız aracılığı ile kendi fotoğrafınızı çekebilmek yer alıyor. bunun yanısıra uygulamanın sunduğu basit çizim araçları ile bir fikrin taslağını çizime dökebilir ya da doğrudan uygulama üzerinden iphoto kütüphanenize erişebilirsiniz.

8. launchbar

LaunchBar
launchbar

launchbar, ödüllü bir üretkenlik aracı olup uygulamalarınıza, belgelerinize, kişi listenize ve yer imlerinize, itunes kütüphanenize, arama motorlarına ve çok daha fazlasına kolayca erişebilmenizi sağlıyor. bunun için tek yapmanız gereken, önceden tanımlayacağınız arama kriterleri için belirleyeceğiniz anahtar kelimeyi aramalarınızın başına eklemek.

9. quicksilver

QuickSilver
quicksilver

uygulamayı ilk çalıştırdığınızda uygulama ilk olarak bilgisayarınızda bulunan uygulamaların yanısıra sık kullanılan dosyaların ve belgelerin bir kataloğunu oluşturacaktır. ardından uygulamayı etkinleştirdikten sonra, kataloğundaki her şey üzerinde arama yapabilir ve arama sonuçlarındaki öğelerden istediğinizi çabucak açabilirsiniz. uygulamanın arama motoru uyarlanabilir, bu sayede quicksilver, arama sonuçlarını, sizin arama geçmişinizi analiz ederek her seferinde size en doğru sonucu verebilmek için optimize edecektir. uygulama ayrıca kısaltmaları da desteklemekte, bu sayede her seferinde kelimenin tamamını yazmaktansa, kelimelerin sadece bir kısmını yazmanız da yeterli.

10. littlesnapper

LittleSnapper
littlesnapper

littlesnapper, bir ekran ve web ekran görüntüsü paylaşım aracıdır. uygulamanın özellikleri arasında tam web sayfası ekran görüntüsü yakalama, element ekran görüntüsünü yakalama, yakalanan ekran görüntüsünün belirli bölümlerini işaretleyerek odağı o bölüme çekebilme, tam metin açıklama notları desteği ve ekran görüntülerinin müşterilerinizle paylaşılabilmesi yer alıyor.

11. aptana

Aptana
aptana

aptana studio, çevrimiçi barındırma ve birlikte çalışma servisleri ile yönetim araçlarını mükemmel bir şekilde harmanlayan tam bir web geliştirme ortamı sunmaktadır. php kodlarınızı kolayca oluşturabilir, onların hatalarını ayıklayabilir ve onları test edebilirsiniz. uygulama ayrıca jquery, prototype, dojo, yui, extjs, mootools ve diğer ajax kütüphaneleri için de destek içeriyor. php ve jaxer uygulamalarınızı geliştirebilir ve barındırabilir, aptana radrails ile de ruby and rails uygulamaları geliştirebilir ve dağıtabilirsiniz. son olarak ajax ve javascript yeteneklerinizi kullanarak sunucu taraflı uygulamalar oluşturabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz.

12. forklift

ForkLift
forklift

güçlü ve hızlı bir ftp uygulaması.

13. journler

Journler
journler

journler, günlük notlarınızı tutabileceğiniz girdi tabanlı bir bilgi yönetim uygulamasıdır. ilife ile birlikte çalışabilme, ses ve video girdileri, gelişmiş belge aktarımı ve hızlı arama ve filtreleme desteğinin yanısıra mail, iweb ve address book ile birlikte çalışabilme, applescript, spotligt ve bloglama desteği gibi özellikleri içeriyor.

14. evernote

Evernote
evernote

evernote, herhangi bir platform üzerinde herhangi bir aygıtı kullanarak dilediğiniz bilgilerin fotoğrafını çekebilir ve ardından bu bilgiye dilediğiniz herhangi bir yerden herhangi bir zaman erişebilirsiniz. uygulamanın, çekilen fotoğraflardaki metinleri otomatik olarak algılayabilmesi ve daha sonra onlar üzerinde arama yapılabilmesi özelliği gerçekten inanılmaz.

15. timelog

TimeLog
timelog

üzerinde zaman harcadığınız projelerin kaydını tutmanıza yardımcı olan bu uygulama, itunes benzeri bir arabirime sahip olduğundan her mac kullanıcısı tarafından kolayca kullanılabilir. timelog, kullandığınız uygulamaların da kaydını tutarak daha sonra onları bir zaman çizelgesi üzerinde gösterebiliyor. bu sayede zamanlayıcıyı başlatmayı unutsanız bile projeler üzerinde geçirdiğiniz zamanı kaydetmeniz mümkün hale geliyor.

16. intaglio

Intaglio
intaglio

intaglio, macintosh üzerinde kullanılabilen bir çizim ve illüstrasyon uygulamasıdır. uzunca bir süredir geliştirilmesine devam edilen bu güçlü uygulama, hem deneyimli hem de macintosh dünyasına yeni giriş yapmış kullanıcılar tarafından kullanılabilir. intaglio, 2b grafikleri kullanarak metin, renk ve mac os x’in betikleme yeteneklerini de kullanarak, güçlü bir çalışma ortamı sunuyor.

17. code collector pro

Code Collector Pro
code collector pro

i̇nternet üzerinde gördüğünüz ya da sizin yazdığınız kod parçacıklarını organize etmek, arşivlemek ve daha sonra yeniden kullanmak için kullanabileceğiniz mükemmel bir uygulama. eğer mac os x üzerinde herhangi bir progrlama dilini kullanarak kod yazan biri iseniz, bu uygulamayı kesinlikle öneriyorum

Reklamlar
Kategoriler:Nuh Gönültaş
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: