Başlangıç > Nuh Gönültaş > php araçları

php araçları

 

 

\

php, günümüzde en çok kullanılan sunucu taraflı betikleme dillerinden bir tanesidir. aralarında facebook, digg ve wordpress gibi dünya çapında meşhur sitelerin de bulunduğu, php kullanan 20 milyonun üzerinde kayıtlı alan adı ile php, pek çok web geliştiricisinin bu dili python ya da ruby gibi diğer betikleme dillerine nazaran tercih etmesini sağlıyor.

php daha hızlıdır ve pratikte en çok kullanılan betikleme dilidir. bu dilin derinlemesine yazılmış belgelemesi, devasa komünitesi, halihazırda kullanıma sunulmuş pek çok betiği ve iyi desteklenen çatıları (framework) bulunmaktadır ancak bunlardan en önemlisi php öğrenmek, örneğin python gibi diğer dillere kıyasla çok daha kolaydır. sırf bu sebeple bile çok sayıda php geliştiricisi, diğer geliştiricilerin geliştirme süreçlerini kolaylaştırmak için pek çok araç geliştirmektedir.

bu yazıda kodlama sürecinizi hızlandıracak ve iyileştirecek 50 kullanışlı php aracını bulacaksınız. diğer şeylerin yanında özellikle hata ayıklamaya, test etmeye, profillemeye ve php’de kod yönetimine yönelik pek çok kütüphane ve sınıfa da bu yazıda yer verildi.

hata ayıklama araçları

1. webgrind

webgrind php 5 için bir xdebug profilleme web önyüzüdür.kcachegrind‘in pek çok özelliğini içerir ve tüm platformlara sadece birkaç dakika içerisinde kurulabilir. özellikle çabuk ve fazla detaya inmeden php betikleriniz üzerinde iyileştirme yapmayı tercih ediyorsanız, webgrind ihtiyacınıza cevap verecek kalitede bir çözüm.

Webgrind
webgrind

 

 

2. xdebug

xdebug php uzantılarında hata ayıklamaya yönelik en popüler araç olup, kaynak kodunuzdaki hataları giderebilmeniz için pek çok kullanışlı araç sunmaktadır. xdebug phpeclipse ve phpdesigner gibi pek çok popüler php uygulaması ile birlikte de çalışabilmektedir.

3. gubed php debugger

adından da anlayacağınız üzere gubed php debugger, mantıksal hataları gidermek için kullanılabilecek bir araç.

4. dbg

hem yerel hem de uzaktaki php dosyalarınız üzerinde hata ayıklaması yapmak için kullanabileceğiniz bir araç olan dbg, aynı zamanda pek çok php ide’sine bağlanarak doğrudan komut satırı üzerinden de kullanılabilir.

5. php_debug

php_debug, php kodunuz hakkında hata ayıklama için kullanılabilecek kullanışlı bilgiler veren açık kaynaklı bir uygulama. php ve sql kodunuzun işleme sürelerini size bildirebilir, belirli kod blokları hakkında grafiksel bilgiler sunabilir; ki bu tip grafiksel geribildirimler, size print_r() ya davar_dump()‘ın sunabileceğinden çok daha anlaşılır olacaktır.

6. php_dyn

php_dyn açık kaynaklı olan bir diğer mükemmel php hata ayıklama aracıdır. bir değerin işleme süresini ve fonksiyonlarınızın sonuç değerlerini izleyebilirsiniz.

7. macgdbp

macgdbp, mac işletim sistemi için eş zamanlı bir php ayıklama aracıdır. tam özellikli bir hata ayıklama aracından beklediğiniz tüm özellikleri sunan bu araç, kod bölümleriniz arasında gezinebilmenizi ve duraklama noktaları belirleyebilmenizi sağlıyor.

test ve i̇yileştirme araçlar

1. phpunit

phpunitjunit‘in php 5’e uyarlanmış sürümü olup web uygulamalarınızın kararlılığını ve esnekliğini ölçmenize yardımcı olur. phpunit kullanarak test uygulamaları yazmakkolaydır.

2. simpletest

simpletest php uygulamaları için geliştirilen bir birim test aracıdır. simpletest ile çabucak çalışmaya başlamak için bu kılavuz size yeni test oturumları oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

SimpleTest
simpletest

3. selenium

selenium remote control (rc), javascript’in etkin olduğu hehangi bir tarayıcı üzerinden, herhangi bir kodlama dilini kullanan http web sitelerindeki web uygulamalarının kullanıcı arabirimlerini (ui) test edebilmenizi sağlıyor. phpunit ile birlikte kullanılarak doğrudan tarayıcı üzerinden otomatikleştirilmiş testler oluşturulması da mümkün.

4. php_codesniffer

php_codesniffer bir php 5 betiği olup kodunuzun öntanımlı php kodlama standartlarına uygunluğunu kontrol etmek için kullanılmaktadır. özellikle büyük boyutlu projeler ve ekiplerin yönettiği uygulamalarda ortak bir kodlama stili kullanmak isteyenler için kullanışlı olabilir.

5. dbug

dbug, coldfusion’un cfdump uygulamasının yaptığını php için yapıyor. bu basit araç sayesinde diziler, sınıflar ve nesneler, veritabanı kaynakları ve xml kaynakları gibi veri tabloları oluşturabilirsiniz. bu tip tablolar ayrıca hata ayıklama için de kimi zaman oldukça kullanışlı olabilirler.

dBug
dbug

php profile class

php profile class, web uygulamaları için bir php profil çıkarma aracıdır. bu sınıfı kullanarak uygulamanızın hangi bölümlerinin yeniden kodlanması ve/veya iyileştirilmesi gerektiğini anlayabilirsiniz.

belgeleme araçları

1. phpdocumentor

phpdocumentor (ayrıca phpdoc ve phpdocu olarak da bilinir) php kodunuz için bir belgeleme aracıdır. aralarında html, pdf, chm ve xml docbook biçimlerinde çıktı almak gibi sayısı özelliği bulunmakta olup hem web tabanlı hem de komut satırı arayüzüne sahiptir. uygulamanın kaynak kodu işaretleme desteği de bulunmaktadır. phpdocumentor hakkında daha fazla bilgi almak için, uygulamanın çevrimiçi kılavuzuna bir göz atabilirsiniz.

2. php dox

ajax ile güçlendirilmiş bir php belge arama motoru olan bu uygulama sayesinde tüm php belgelerinin başlıkları üzerinde arama yapabilirsiniz.

güvenlik araçları

1. securimage

securimage, formlarınızı spam saldırılarına karşı korumak için kullanabileceğiniz karmaşık görseller ve captcha kodları oluşturabilmenizi sağlayan bir php captcha betiğidir.

2. scavenger

scavenger açık kaynaklı ve gerçek zamanlı bir kırılganlık (vulnerability) yönetim uygulamasıdır. özellikle sistem yöneticilerine uygulamalarının saldırılara karşı ne kadar kırılgan olduğunu kontrol etmek, bulunan kırılganlıkları takip etmek ve kabul edilen ve doğru/yanlış yanıtlanan kırılganlıkları, diğer kırılganlıkları etkilemeden inceleyebilmelerini sağlar.

3. php-ids

php-ids (php i̇hlal tesbit sistemi), php tabanlı web uygulamalarınız için kullanımı kolay, iyi yapılanmış, hızlı ve güçlü bir güvenlik katmanıdır

4. pixy: php güvenlik tarayıcısı

pixy bir java programı olup php 4 kaynak kodu üzerinde xss be sql enjeksiyon kırılganlıklarını tesbit etmek için otomatik taramalar gerçekleştirebilir. pixy, bir php programını bir girdi olarak alıyor ve onun üzerindeki olası kırılganlıkların yanısıra ilgili kırılganlık hakkında daha fazla bilgi alabileceğiniz bazı yardımcı açıklamaları da beraberinde gösteriyor.

görsel i̇şleme ve grafikle

1. php/swf charts

php/swf charts dinamik veriler üzerinden çekici web grafikleri oluşturabileceğiniz güçlü bir php aracıdır. veritabanlarından veri almak için php betikleri kullanabilir ve ardından alınan verileri bu araca aktararak flash grafikler oluşturabilirsiniz.

2. pchart – çizelge çizimi php kütüphanesi

pcharts, çizelge oluşturmak için kullanabileceğiniz php sınıfı yönelimli bir php çatısıdır. günümüzde kullanılan çizelge kütüphanelerinin bir fiyatı vardır ancak bu kütüphane ücretsiz. veriler hem sql isteklerinden hem de csv dosyalarından alınabilir ya da el ile girilebilir.

pCharts
pcharts

3. wideimage

wideimage dinamik görsel işleme ve işletme için kullanılabilecek bir php kütüphanesidir. php 5 için kullanılabilecek bu kütüphaneyi kullanabilmek için web sunucunuzda gd php uzantısının kurulu olması gerekiyor.

4. php i̇çin magickwan

magickwand for php imagemagick api’si ile çalışabilecek bir php modülüdür. imagemagick api’si sayesinde bitmap görsellerini düzenleyebilir ve yeni görseller oluşturabilirsiniz. php uygulamalarınız üzerinde görsel düzenleme özellikleri sunmak için birebir.

Reklamlar
Kategoriler:Nuh Gönültaş
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: