Başlangıç > Nuh Gönültaş > sıfırdan css3 öğretecek 20 kaynak

sıfırdan css3 öğretecek 20 kaynak

 

 

her ne kadar w3c‘nin css3 tanımlamaları üzerinde çalışmalarını tamamlamamış olsa da, mozilla firefoxoperave webkit tabanlı tarayıcılar (safarichrome) halihazırda css3’ü tamamen ya da kısmen destekliyor durumda.

bir web geliştiricisi olarak modern ve gelecekteki web standartları hakkında bilgi sahibi olabilmek önemlidir. diğer geliştiricilerden bir adım önde olmak için yazının devamında bulacağınız css3 hakkında 20 mükemmel kaynak size css 3 öğrenmenizde yardımcı olacaktır.

1. css3 i̇lerleme rapor

\

css çalışma ekibi tarafından geliştirilen css3 i̇lerleme raporweb sitesi tüm css3 modüllerinin geçerli durumlarını belirtiyor. özellikle css3’ün gelişimine katkıda bulunan ya da bulunmak isteyen geliştiriciler için bu kaynak, üzerinde çalışılan alanları görüp nereden katkıda bulunabileceğinize karar vermede yardımcı olacaktır.

 

 

2. css3’e başlangıç

\

web monkey, web sitesi üzerinde css3’ün temellerini ele aldığı bir kılavuz bulunduruyor. i̇lgili kılavuz sayesinde halihazırda modern tarayıcılar tarafından desteklenen bazı css3 özelliklerini bulacaksınız. eğer css3’e yeni başladıysanız bu makale size oldukça yardımcı olacaktır

3. css3 i̇le aşamalı i̇yileştir

\

css3 tanımlamalarını ilk olarak destekleyen öncü tarayıcılardan olan opera’nın geliştiricilerine yönelik hazırladığı web sitesi üzerinde, css3’e uygulanabilecekaşamalı iyileştirme yaklaşımından bahsediliyor. bu yaklaşım sayesinde css3 kodunuzu modern tarayıcılar için iyileştirirken, css3 yeniliklerini desteklemeyen eski tarayıcılar tarafından da temel seviyede kullanılabilmesini sağlayabiliyorsunuz.

4. css’nin erişilebilirlik özellikleri

\

taşınabilir avuçiçi aygıtların ve ekran okuyucuları gibi alışılagelmiş olmayan web tarayıcılarının popülerliğinin günden güne artmasıyla, css geliştiricileri grubu, css3’teerişilebilirliği üzerinde durulması gereken öncelikli konuların başında getiriyorlar. bu w3c belgesi şu anda kullanılan ve önümüzdeki dönemde kullanılması planlanan css3 tanımlamaları üzerindeki erişilebilirlik özelliklerini ve taslaklarını içeriyor.

5. css3’e giriş (design shack)

\

5 bölümlük bu yazıdizisinde design shack, okurlarına css3 dünyası hakkında mükemmel bilgiler veriyor. kolay anlaşılır bir dilde yazılmış olan bu belge, css3’ün temellerinden bahsederken, sınırlar ve metin efektleri gibi css3 ile hayatımıza girecek olan tekniklerden bahsediyor.

6. css3.info

\

css3 . info, css3 hakkındaki her şey hakkında bir web sitesi. site yetkilileri css3 haberlerini, röportajlarını ve web üzerindeki kaynakları düzenli olarak paylaşıyor. css3.info sitesi ayrıca css3 önizlemeleri adı verilen bölüm altında css3 modüllerini ve özelliklerini, onları destekleyen opera vewebkit tabanlı tarayıcılar üzerinde deneyebilmenizi sağlıyor.

7. css gelişmiş anahat modülü

\

css3 tanımlamalarındaki popüler modüllerden birisi olan gelişmiş anahat modülü’nü öğrenin. w3c’nin üzerinde çalıştığı bir taslak olan bu belge, özellikle biz geliştiriciler için css3’ün ne kadar mükemmel olacağını anlamanıza yardımcı olacak.

8. altı soru: eric meyer ile css3 hakkında

\

six revisions web sitesi, ödüllü css uzmanı eric meyer ile css3 hakkında konuşma şansına kavuşmuş. bu röportajda eric meyer, css3’ün hangi özelliklerinin kendisini en çok heyecanlandırdığı, css3 tanımlamalarının geliştirilme yaklaşımı ve css3 ile javascript ilişkisi hakkında sorulara yanıt vermiş. kesinlikler önerilir.

9. webkit tabanlı tarayıcılar i̇çin css3 özellikler

\

bu canlı tanıtımda safari gibi webkit tabanlı tarayıcılarının hangi sürümlerinde hangi css3 özelliklerinin desteklenip desteklenmediği belirtilirken, ilgili özelliklerinin hangilerinin iphone üzerindeki safari tarayıcısı üzerinde kullanılıp kullanılamayacağını da belirtiyor.

10. wasp komünitesi css3 geribildirimi

\

bu makale, web standartları projesi’nin (wasp) css geliştiricileri grubu’na css3’ten neleri beklediğinizi söyleyinbaşlıklı bloguna verilen yanıtların bir özetini içeriyor. özellikle dünyanın çeşitli yerlerindeki web geliştiricilerinin css3 tanımlamaları hakında neler düşündüğünü ve beklediğini görmek açısından oldukça faydalı bir makale.

11. css3 öznitelik seçicileri

\

css3’teki en büyük iyileştirmelerden birisi de oldukça karmaşık ve özgün dom seçimlerine olanak veriyor olması. dev.opera’daki bu kılavuz, css3’te görülecek yeni öznitelik seçim özelliklerinin neler yapabileceğini görmenizi sağlıyor.

12. w3c: seçiciler

\

w3c’nin css3 seçicilerine yönelik çalışma taslağı özellikle css3’teki seçiciler konseptine giriş açısından mükemmel bir kaynak.

13. css3 ekibi i̇le sohbe

\

w3c’nin eski css çalışma grubu başkanı bert bos ile yaptığı bu röportaj, css3’ün geliştirilme aşamasına css’nin lider uzmanının gözünden bakabilmenizi sağlayacak.

14. css3’ün temel problemleri

\

matt wilcox‘un yayımladığı bu makale, css3’te gözlenen problemlerden bahsediyor.

15. css çalışma grubu blogu

\

kısa adı css wg olan ve css standartlarının gelişiminden sorumlu olan css çalışma grubunun blogu düzenli olarak güncelleniyor ve css3 hakkında kullanışlı bilgileri içeriyor.

16. css3 i̇le yuvarlatılmış köşele

\

dünyanın en meşhur web geliştiricileri tarafından hazırlanan ve yıllık olarak yayımlanan çevrimiçi dergi 24 ways web sitesi üzerinde, css3 ile yuvarlatılmış köşeler oluşturmaya yönelik olan ve css uzmanı andy budd tarafından yazılmış bir makale bulunuyor. bu kılavuzda css3’ün stilleme iyileştirmelerinden biri olan css arkaplanları kullanmadın yuvarlatılmış köşeler oluşturmayı gösterecek.

17. web sitenizi css3 i̇le geleceğe taşıyı

\

smashing magazine‘nin css3 hakkında yayımladığı ve benim de türkçeleştirdiğim grafik/web tasarımcısı chris spoonertarafından yazılan bu makale, css3 tanımlamaları kullanarak web siteleri oluşturmayı anlatıyor. özellikle şu an css3 kullanarak neler yapılabileceğini görebilmek açısınan faydalı bir makale.

18. css3 saydamlığına giriş

\

bu makale, css renk modülü‘nün bir parçası olan css3 saydamlık özelliklerinden bahsediyor.

19. öznitelik seçicileri i̇le form tasarlama

\

dev.opera web sitesi üzerindeki bu makale, öznitelik seçicilerinin faydalarını, “yaparak öğren” tarzındaki bu rehberde, formları stillemek üzerinden anlatmaya çalışıyor.

20. sizi css3 i̇le tanıştıracak 5 tekni

\

nettuts tarafından yayımlanan ve bir süre önce benim deçevirisini kodaman üzerinde yayımladığım bu makale, css3’ü kullanarak nasıl öğrenebileceğinizi gösteriyor. makalede sayfa elementlerine bırakma gölgeleri uygulamak ve elementlerin saydamlığını değiştirmek gibi kullanışlı css3 özelliklerinin tanımlamalarını bulacaksınız.

css3 kullanmaya başladınız mı?

css3’ü web geliştirme pratiğinize dahil ettiniz mi? eğer css3’ü öğrenmeye başladıysanız css3’ün yeni özelliklerini ne kadar biliyorsunuz? deneyimlerinizi ve düşüncelerinizi yorumlarınızla paylaşın.

Reklamlar
Kategoriler:Nuh Gönültaş
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: