Başlangıç > Nuh Gönültaş > siteme twitter ekleyebilmenin 10 yolu

siteme twitter ekleyebilmenin 10 yolu

 

 

\

sosyal medya deneyimi olan web geliştiricileri günümüzde oldukça talep görüyor. twitter üzerinde pazarlama stratejisi olan bir firmaya, twitter üzerindeki tüm girişimlerini destekleyen bir web sitesi sunabileceğinizi bir düşünün. ne güzel olurdu değil mi? web geliştiricilerinin herhangi bir web sitesini twitter ile etkileşimli hale getirmek için pek çok araç mevcut ve inanın bana, müşterileriniz bu araçları çok sevecekler.

siteleri twitter ile bütünleştirmekiçin bugünden daha iyi bir zaman yok. yazının devamında bulacağınız 10 yöntem ile site içeriğinizi ve ziyaretçilerinizi twitter ile bütünleştirebileceksiniz.

1. twitter widgets

eğer sitenizi en basitinden twitter ile bütünleştirmek istiyorsanız, o zaman bunun için ilk yapmanız gereken en temel şey twitter widgetlerini sitenizin yan çubuğuna eklemek olmalıdır. her ne kadar bu widget’in görünümü pek güzel olmasa da, en son gönderdiğiniz tweetleri web sitenizde görüntüleyebilirsiniz. bu yöntem sayesinde ekranınızda çok fazla yer kaplamadan en son gönderdiğiniz tweetlerinize ziyaretçilerinizin ulaşabilmelerini sağlayabilirsiniz. twitter eklentileri neredeyse tüm siteler ve bloglar üzerinde kullanılabilir.

Twitter Widgets
twitter widgets

 

 

2. twitter düğmeleri

twitter düğmeleri (twitter buttons) web sitesi, twitter hesabınızı siteniz üzerinden tanıtabilmek için kullanabilecek bir dizi düğmeyi ücretsiz olarak sunmaktadır. 40’ın üzerinde iyi tasarlanmış, farklı şekillerde ve boyutlardaki twitter düğmelerinden dilediğinizi seçebilirsiniz. bu site ayrıca herhangi bir programlama bilgisine sahip olmanızı da gerektirmiyor zira sitenize yerleştirmeniz gereken html kodunu da her bir twitter düğmesinin altına yerleştiriyor.

Twitter Düğmeleri
twitter düğmeleri

3. twitter araçları

blog yazılım dünyasındaki wordpress hakimiyeti sağolsun, pek çok kullanıcı alex king‘in mükemmel twitter araçlarıeklentisini kullanarak twitter’ı sitelerine dahil ediyor. wordpress için twitter i̇sveç çakısı olarak nitelendirilebilen bu eklenti, twitter’la bütünleşmemiş herhangi bir bloga neredeyse sınırsız bütünleşme sağlayabiliyor. bu eklenti sayesinde yapabilecekleriniz

  • tweetlerinizin her biri ile yeni bir blog yazısı oluşturmak
  • günlük tweetlerinizin yer aldığı bir blog oluşturmak
  • blogunuza yeni bir yazı girdiğinizde otomatik olarak yeni bir twitter oluşturumu
  • yan çubuk üzerinden yeni tweet gönderimi
  • api askısı sayesinde tweetlerinizin diğer servislere aktarımı

… ve çok daha fazlası.

Twitter Araçları
twitter araçları

4. twitthis

twitter çok güçlü bir tanıtım aracıdır. tanınmış pek çok twitter kullanıcısının binlerce takipçisi bulunmaktadır. bu tip twitter kullanıcıları aracılığı ile sitenize inanılmaz sayıda ziyaretçi çekebilirsiniz. sizin tweet’inizi alıp kendi takipçilerinegönderebilme olasılığını da göz önüne aldığınızda bunun gerçekleşmesi durumunda oldukça güçlü bir sosyal pazarlama aracı ile karşı karşıya kaldığınızı fark edeceksiniz.

twitthis sitenize ya da blog şablonunuza dahil edebileceğiniz bir düğme olup, ziyaetçilerinizin site ya da blog içeriğinizi onların kendi takipçileri ile paylaşabilmelerini kolaylaştırır. html düğmesinin yanısıra kullanıcılar ayrıca yer imleri çubuğuna ekleyebilecekleri bir bağlantı aracılığı ile diledikleri herhangi bir web içeriği hakkında da tweetleyebilirler. i̇lgili servis için ayrıca bir wordpress eklentisi de bulunmaktadır

TwitThis
twitthis

5. tweetsuite

tweetsuite twitter api‘sini bir blog eklentisi üzerinde en etkin biçimde kullanan örneklerden bir tanesi. tweetsuite bir wordpress eklentisi olup twitter api’si aracılığı ile o anki sayfaya referans veren tweetleri sitenizde listeleyebilir. yorumlamaya bir başka yaklaşım katan bu eklenti, yeniden tweetle ya da popüler “digg this” benzeri bir düğmeyi de sitenize ekleyebilir.

TweetSuite
tweetsuite

6. chirrup

tweetsuite şimdilik sadece wordpress blogları için geçerli olsa da twitter yorumlarını herhangi bir platforma dahil edebilen bir çözüm daha mevcut: chirrup. chirrup, tweetsuite gibi herhangi bir web sayfasına bağlantı veren tweetleri listelemeniz mümkün. bunun için tek yapmanız gereken sitenize bir javascript kodu eklemek. chirrup, bir php/javascript programı olup yerel sistemlerde barındırılabilen ve çalışması için tek yapılması gereken şey, ilgili web sayfasına küçük bir javascript kodu eklemek. bunun anlamı herhangi html tabanlı bir web sayfası artık twitter tabanlı bir yorumlama sistemi kullanabilir. özellikle twitter dünyasına giriş yapmak isteyen kişiler için bu yöntem çok önemli bir pazarlama potansiyeline sahip.

Chirrup
chirrup

7. tweet this

tweet this bir wordpress eklentisi olup twitthis’e benzer özelliklere sahip ancak biraz daha fazlasını sunuyor. tweetthis, bir web sitesinin ya da blog girdisinin url’sini, url kısaltma servisi ile kısaltarak tweetleyebilmenizi sağlar, onun yanısıra servisin görünümünü tümüyle özelleştirebilmenizi sağlar.

Tweet This
tweet this

8. intensedebate

intensedebate web üzerindeki en başarılı üçüncü parti yorumlama sistemlerinden bir tanesi. servis, içiçe geçmiş yorumları, kullanıcı sistemi ve puanlaması, mükemmel tasarımı ve kolay kurulumu ile adından söz ettiriyor. intensedebate’nin bir diğer önemli özelliği ise yeni bir yorum eklediğinizde twitter’i uyarabilmesi.

IntenseDebate
intensedebate

9. aweber

elektronik posta pazarlama özellikleri ile aweber özellikle pazarlama bültenleri gönderenler için mükemmel bir araç. aweber sayesinde bu bültenleri bültenleri tweetleyebilmek. bu bülten teslimat hizmeti ilk olarak rssleri elektronik postaya, onları da tweetlere dönüştürebilir.

Aweber
aweber

10. twitterfeed

son olarak web sitesini twitter ile bütünleştiren bir diğer popüler uygulama ise twitterfeed. twitterfeed, herhangi bir rss beslemesi üzerinde tweetleyebilmenizi sağlar. pek çok blog bu özelliği, twitter üzerinden kendilerini takip edenleri sitelerindeki yeni içerik hakkında bilgilendirmek için kullanmaktadır. oluşturulan tweetlerin tasarımını tercihlerinize göre de özelleştirmeniz mümkün.

Twitterfeed
Reklamlar
Kategoriler:Nuh Gönültaş
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: