Başlangıç > Nuh Gönültaş > şizofreni ve görsel algı

şizofreni ve görsel algı

 

Bu imaj maskenin önü mü yoksa arkası mı? Şizofrenler biliyor. Fotoğraf: Thomas Papathomas
bu imaj maskenin önü mü yoksa arkası mı? şizofrenler biliyor. fotoğraf: thomas papathomas

bir maskeye karşıdan bakarak önüne ya da arkasına baktığınızı söylemek tahmin ettiğinizden çok daha zor olabilir. “oyuk maske” efekti olarak adlandırılan etki yüzünden insan beyni algıladığı imajın iç bükey mi yok dış bükey mi olduğunu ayırt edemez.

ama ilginç bir şekilde herkes maskenin şeklini anlamakta zorlanmamaktadır. yeni araştırmalar göstermektedir ki, şizofrenler bu efektten etkilenmemektedir. sonuç olarak bu illuzyon şizofreni tespitinde yeni bir test olanağı sunmaktadır.

 

 

çalışmada, gönüllülerin, fmri tarayıcılar kontrol edilirken, çeşitli fotoğraflara bakmaları istenmiştir. bu fotoğraflardan bazıları normal yüz fotoğrafları iken bazıları ise “oyuk maske” efekti ile tersine çevrilmiş fotoğraflardır. katılımcılardan şizofren olduğu bilinenlerin hepsi bahsi geçen fotoğraflar arasındaki farkı tespit ederken kontrol denekleri hiç bir farklılık hissetmeden %99 oranında kandırılmışlardır.

toplumun %1’lik bir kesimini etkileyen şizofreninin zaten bazı görsel illuzyonlara karşı farkındalık yarattığı bilinmektedir. hannover tıp fakültesi’nden danai dima, “oyuk maske” efekti farkındalığının şizofrenlerin görsel verileri gözleri ile toplaması ve alınan verileri işlemelerinin normal insanlardan farklı olduğunun bir göstergesi olduğunu söylemektedir.

dima, şizofrenin neredeyse bir asır önce keşfedildiğini ve farklı “zihinsel etkiler” ile açıklandığını, fakat bu yaklaşımın artık yavaş yavaş beyin bölgeleri arasındaki bağlantı ile açıklanmaya doğru kaydığını belirtmektedir.

kendinizi test etmek için linkteki video’yu da inceleyebilirsiniz. (video: hollow-mask illusion)

Kategoriler:Nuh Gönültaş
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: