Başlangıç > Nuh Gönültaş > ttnet mail 25 portunu kapatıyor

ttnet mail 25 portunu kapatıyor

 

\

ttnet e-maillerimizi “daha güvenli” hale getirmek amacıyla 25 portunu kullanıma kapatıyor. ttnet’in sitesinde yapılan açıklamaya göre 15 nisan’dan 30 nisan’a kadar aşamalı olarak seçilen pilot bölgelerdeki dinamik ip adreslerinde 25 portu kapatılacak. bu da demek oluyor ki eğer outlook veya benzeri bir program aracılığıyla mail alıp gönderiyorsanız bu tarihlerden itibaren sorun yaşayabilirsiniz.

ttnet’in açıklamasına göre spam ve zararlı program gönderilmesini engelleme amacıyla devreye girecek bu uygulama ttnet’in “internet dünyasının lider şirketi olarak artan spam e-postaların önlenmesine karşı aktif bir rol alması gerektiğini düşünmesi” sonucu ortaya çıkmış. ttnet 25 portu yerine 587’nin kullanımını öneriyor.

 

 

uygulamanın ilk adımı olarak aşağıdaki pilot illerdeki dinamik ip adreslerinde 25 portu kapatılıyor: aydın, bayburt, diyarbakır, giresun, gümüşhane, ordu, rize, sivas, tokat ve trabzon.
eğer bu illerde yaşıyor ve ttnet kullanıyorsanız mail gönderirken sorun yaşayabilirsiniz. pilot çalışmaya destek veren çizgi telekomdoruknetmynet ve ttmail‘in kullanıcıları ne yapması gerektiklerine dair bilgilendirilecekler.

eğer gmailyahoo veya hotmail kullanıyorsanız bu uygulama sizi etkilemeyecek çünkü bu sağlayıcılar 25 portunu kullanmıyor. eğer başka bir yerden mail hizmeti alıyorsanız hiçbir değişiklik yapmadan web arayüzünden sorunsuz kullanmaya devam edebilirsiniz ancak outlook benzeri mail programlarında bir değişiklik yapmanız gerekiyor.

yapmanız gereken şeyin adımları programa göre değişiyor ancak en çok kullanılan mail istemci programı outlook 2003 için adımlar şöyle:

  1. araçlar’a tıklayın.
  2. e-posta hesapları’na tıklayın.
  3. var olan e-posta hesabımı görüntüle veya değiştir işaretli iken i̇leri diyin
  4. kullandığınız mail hesabına çift tıklayın.
  5. diğer ayarlar’a tıklayın.
  6. gelişmiş sekmesinde giden sunucusu(smtp) kısmındaki kutuya 587 (ya da mail sağlayıcınızın verdiği başka bir port) yazın
  7. tamam, i̇leri ve son diyin

bunun dışında ttnet’in hizmet numarası olan 444 0 375’i arayıp 5e bastığınızda müşteri temsilcisinden veya buradankullandığınız programa göre destek almanız mümkün.

ayrıca ben de yardım isteyen arkadaşlara programlarında veya server’larında gerekli port değişikliğini nasıl yapacakları konusunda yardımcı olabilirim.

ttnet’in ilgili sayfası

Reklamlar
Kategoriler:Nuh Gönültaş
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: