Başlangıç > Nuh Gönültaş > web oluşturucusu

web oluşturucusu

bazen müşterilerinizin bir gün içerisinde sonucunu görmek istediği projeler ile karşılaşabilirsiniz. eğer siz de çabucak çizgili arkaplan, bir css menüsü ya da web 2.0damgasına ihtiyaç duyuyorsanız, o zaman bu tip elementleri otomatik olarak oluşturabilen web tabanlı araçlar bazen zamanınızın dar olduğu anlarda hayat kurtarıcı olabilirler. özellikle son dönemlerde bu tip otomatik oluşturucular, üzerinde çalıştığım bir fotoğraf galerisinde çok yardımcı oldular. belki de siz her şeyi sıfırdan oluşturmayı seven bir tasarımcı olabilirsiniz. ancak bu araçlar, ihtiyacınız olduğu zamanlarda kullanabileceğiniz, her zaman el altında bulunması gereken araçlar olarak yer imleriniz arasındaki yerini almalı.

1. web 2.0 oluşturucusu

\

artık web 2.0 çağındayız. bu web 2.0 geliştiricisi sayesinde yuvarlatılmış köşelere sahip xhtml/css anahatları oluşturabillirsiniz. daha ne istersiniz ki? sitenin oluşturduğu xhtml kodu ayrıca doğrulanabilir. dilediğiniz renkleri seçebileceğiniz bu uygulama aracılığı ile sadece birkaç dakika içerisinde anahattınızı oluşturabilirsiniz.

 

 

2. şerit oluşturucusu

\

css/xhtml anahattınız var ve şimdi tek istediğiniz şeritli bir arkaplan. sorun değil. tek ihtiyacınız olan şey bu şerit oluşturucusunu kullanmak. çok sayıda seçeneğe sahip olan bu uygulama ile dilediğiniz modelde şeritleri oluşturabilmeniz mümkün. bunun yanısıra diğer kullanıcılar tarafından kullanılan şeritleri de kullanabilirsiniz.

3. sekme oluşturucusu

\

sekmelerden hoşlanıyor musunuz? o zaman bu sekme oluşturucusu sizin hoşunuza gidecektir. bu oluşturucu sayesinde sayfanın nasıl görüneceğine önceden bakabilir ve son değişiklikleri yaptıktan sonra “download” bağlantısına tıklayarak png dosyasını alabilirsiniz. bu kadar kolay.

4. web 2.0 damgaları

\

diğer web 2.0 oluşturucularından elde ettiğiniz damgayı beğenmediğinizi ya da kullandığınız damganın rengini değiştirmek istediğinizi varsayalım. bu oluşturucuyu kullanarak dilediğiniz tür damgayı kullanırsınız.

5. düğme oluşturucusu

\

anahattınız, damganız ve sekmeleriniz hazır. başka neye ihtiyacınız var? belki de ücretsiz içeriklerin indirilebilmesi için ziyaretçilerin tıklayabileceği bir düğme. buttonator adındaki bu uygulama ile web 2.0 düğmelerini oluşturabilirsiniz. yazının devamında diğer düğme oluşturucularını da bulacaksınız.

6. favicon

\

“web sitesi simgeleri, kısayol simgeleri, url simgeleri ya da yer imi simgeleri olarak da bilinen faviconlar, 16×16 piksel boyutlarında bir görsel olup bir web sitesinin genelinde ya da bir web sayfası üzerinde kullanılırlar”. eğer profesyonel bir web sitesi oluşturmak istiyorsanız, o zaman favicon gerekli bir elementtir. bugüne kadar iyi bir tasarıma sahip, ancak favicon içermeyen pek çok profesyonel web sitesi gördüm. bu oluşturucu sayesinde favicon’un nasıl göründüğünü doğrudan tarayıcınız üzerinde görebilirsiniz. eğer bir görseliniz var ise, onu favicon’a da dönüştürebilirsiniz.

7. ajaxload web 2.0

\

ön yükleyiciler oluşturmak için zaman harcamaktansa bu oluşturucuyu kullanabilirsiniz. bu siteyi gerçekten seviyorum. pek çok farklı tip ön yükleyici görselleri içeren bu web sitesi sayesinde ön yükleyicilerin renklerini ve arkaplanını değiştirebilirsiniz. site ayrıca güzel bir tasarıma da sahip.

8. 3b kutu oluşturucusu

\

bazı web siteleri bazen ücretsiz vektörler, photoshop fırçaları ve daha fazlasını ziyaretçilerine sunuyor. sitede sunulan görselleri ise gerçekçi 3b kutular üzerinde yayımlayabiliyorlar.bittbox örneğine bir göz atın. bu tip kutular photoshop ya da diğer görsel düzenleyicileri ile oluşturulabilir. ancak bu tip uygulamaları kullanmayı öğrenmektense neden web tabanlı ve kullanımı kolay olan bir uygulama kullanmayasınız? kutu için 3 adet görseli (ön, arka ve yanlar) siteye gönderin ve bir dakika içerisinde bilgisayarınıza indirebilirsiniz. rasgele bir resim seçerek oluşturduğum kutunun bir örneğini yukarıda görebilirsiniz.

9. picmarkr

\

eğer bir fotoğrafçı iseniz ya da sitesinde çok sayıda görsel bulunduran birisi iseniz ve insanların görsellerini çalmasını istemiyorsanız, o zaman görselleriniz üzerinde adınızın ya da sitenizin adresinizin yer almasını isteyebilirsiniz. picmarkr’ın güzel yönlendiren birisi ise bilgisayarınızdaki görselin yanısıra facebook, flickr ve facebook albümünüz üzerinden de görsellerinizi düzenleyebilirsiniz. tıpkı yukarıdaki örnekte de olduğu gibi bu tip eklentiler de bilgisayarınıza kurulabilecek photoshop türevi bir uygulama aracılığı ile yapılabilir ancak web tabanlı bu tip uygulamaları kullanmak daima çok daha kolaydır.

10. css yuvarlatılmış köşeler

\

html ve css ile kolayca yuvarlatılmış css köşeler oluşturun.

ayrıca aşağıdaki oluşturucuları da deneyebilirsiniz

 1. bgpatterns: kullanışlı bir diğer motif oluşturucusu.
 2. fresh generator: web 2.0 düğmeleri, yuvarlatılmış köşeler, kutular ve çok daha fazlasını oluşturun.
 3. website bandı oluşturucusu
 4. ücretsiz post-it oluşturucusu: el yazısı ile yazılmış post-it notları oluşturun.
 5. xhtml/css sözdizimi oluşturucusu: eğer xhtml’de yeniyseniz ve xhtml’ye özgü sözdizimlerini sürekli unutuyorsanız, o zaman bu araç size yardımcı olacaktır.
 6. yansıma oluşturucusu: eğer bir görselinize modern web sitelerinde gördüğünüz o hoş yansıma efektlerini uygulamak istiyorsanız, o zaman bu oluşturucuyu kullanabilirsiniz.
 7. genfavicon: diğer bir favicon oluşturucusu.
 8. web 2.0 logo oluşturucusu: web 2.0 tarzında logoları kolayca oluşturun.
 9. şerit tasarımcısı
 10. ekose oluşturucusu: şeritleri boşverin, sitelerinizde ekose kullanın. bu oluşturucu sayesinde kolayca ekose desenleri oluşturabilirsiniz.
 11. ücretsiz altlık oluşturucusu: freefooter, web sitenizin ya da blog sayfanızın altlık (footer) kısmını özelleştirebilmenizi sağlıyor.
 12. fresh badge: diğer bir fırça oluşturucusu.
 13. cool text: ücretsiz grafik ve düğme oluşturucusu.
 14. renk şeması oluşturucusu: bu renk sihirbazı sayesinde mükemmel renk uyumuna sahip web siteleri oluşturabilmek için kullanabileceğiniz renk şemaları oluşturabilirsiniz.
 15. webfx: web tabanlı grafik efekti oluşturucusu sayesinde dilediğiniz herhangi bir görseli siteye yükleyebilir ve pek çok efektten dilediğiniz birisini seçebilirsiniz.
 16. dotetemplate: bir web sitesinin tamamını bu oluşturucu ile oluşturabilirsiniz.
 17. avatar generator: avatar oluşturucusu.
Reklamlar
Kategoriler:Nuh Gönültaş
 1. Henüz yorum yapılmamış.
 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: