Başlangıç > Nuh Gönültaş > canlı camera yayımlayabilmek için araç ve kaynak

canlı camera yayımlayabilmek için araç ve kaynak

 

 

\

lifestreaming adı verilen ve bireylerin kendi hayatlarını internet üzerinden canlı yayımlamalarını sağlayan platformlar, özellikle taşınabilir aygıtların video kayıt yetenekleri arttıkça ve web kameraları popülerleştikçe daha da yaygın kullanılır hale gelmeye başladı. o zaman neden siz de kendi hayatınızı internet üzerinden paylaşmayı denemeyesiniz ki? bu makalemizde sizi bu eğlenceli dünya ile tanıştıracak 20’nin üzerinde aracı bir araya topladık.

yazının devamında cep telefonunuz üzerinden kendi hayatınızı kaydedebileceğiniz uygulamalardan doğrudan oturma odanız üzerinden yayım yapabileceğiniz uygulamalara pek çok farklı platformu inceledik.

eğer siz de kendi hayatını canlı yayımlayardansanız hangi servisleri kullanıyor ve onlar hakkında ne düşünüyorsunuz? yorumlarınızla paylaşın.

mobil tekil platformlar

\

 

cometnow.com – windows mobile cihazınzdan ve diğer cep telefonlarından ya da doğrudan bilgisayarınız aracılığı ile yayım yapabilmenizi sağlıyor. windows mobile cihazları ile uyumlu çalışıyor.

 

 

flixwagon.com – videonuzu doğrudan telefonunuz üzerinden canlı yayımlayabilmenizi ya da daha sonra yayımlamak üzere kaydedebilmenizi sağlıyor. servis aracılığı ile kaydettiğiniz kişiye twitter ile mesaj gönderebilmeniz de mümkün. symbian tabanlı cep telefonları ile çalışıyor.

livecastr.com – 3g destekli tüm telefonlarla çalışıyor ve kullanabilmek için herhangi bir yazılım gerekmiyor. yayımınız sosyal ağ sayfalarına entegre edilebilir ve videolarınız otomatik olarak arşivlenir.

vox.com – vox bloglama komünitesi ayrıca n series cep telefonunuz üzerinden hesabınıza video gönderebilmenizi sağlıyor. servis symbian tabanlı.

çoklu-platform yayımlama

\

 

justin.tv – bu sitenin ünlü olmasının temel sebebi, sahibinin, sitenin ilk zamanlarında, kendi hayatın 7/24 canlı yayımlaması idi. ardından servisi ijustin adındaki bir başka web sitesinin sahibi olan bir kadının kendi hayatını 6 ay boyunca yayımlayan site izledi. günümüzde ise site herkesin kendi hayatını canlı yayımlayabilmesini sağlıyor. servis hem web kameraları ile hem de mobil aygıtlarla kullanılabilir.

kyte.com – kyte, web kameraları ya da mobil aygıtlar üzerinden kullanılabilen bir servis olup kendi kanalınızın tanıtımını yapmanızıo ve yönetebilmenizi sağlıyor.

livecast.com -i̇lk olarak comvu adı ile bilinen livecast, dünya üzerindeki pek çok gsm şebekesi ve cep telefonu şirketi ile anlaşması olan bir web sitesi. servis ayrıca bilgisayarınız üzerinden de kullanılabilir

mogulus.com – masaüstü servislerine odaklanmış olan bir video yayımlama servisi olan mogulus, mobil yayımlar için karmaşık bir görünüşe ve kullanım yöntemine sahip.

qik.com – qik, aralarında iphone’nin de bulunduğu pek çok mobil platformunu desteklerken, önümüzdeki dönemde desteklenen cihaz sayısının arttırılacağı belirtiliyor. doğrudan cep telefonunuz üzerinden siteye yayım yapabilir ve dünyanın herhangi bir yerinden izlenebilirsiniz.

shozu.com – shozu çektiğiniz fotoğrafları etiketleyebilmenizi ve aralarında facebook, youtube, blogger ve çok daha fazlasının bulunduğu 30’un üzerinde sosyal ağa, sadece birkaç tıkla gönderebilmenizi sağlıyor.

web kamerası

\

 

blogtv.com – hem canlı hem de daha önceden kaydedilmiş programları yayımlamanızı, onları blogunuza entegre edebilmenizi, beğendiğiniz programları indirebilmenizi ve çok daha fazlasını sunuyor.

live.yahoo.com – yahoo’nun canlı yayımlama servisi twitter’a mesaj gönderebiliyor, seçili videoları myspace’ye entegre edebiliyor ve hatta ihtiyacı olanlar için api (uygulama programlama arayüzü) bile sunuyor.

seero.com – video yayımını jeo-etiketleme ile birleştiren site, yayının nereden geldiğini görüntüleyebilmenizi ve ilgili bölge hakkında bilgi alabilmenizi sağlıyor.

seesmic.com – “video’nun twitter’ı” olarak tanımlanan seesmic bir video mikro bloglama servisi olup web kameraları üzerinden çalışıyor.

ustream.tv – kişisel webcam programları yapmak isteyen kişiler arasında popüler olan bu uygulama ayrıca kendi sitenize yerleştirmeniz için entegre edilebilir bir sohbet odası da sunuyor.

yaika.com – avrupalı bir yayım servisi olan yaika yayım sayfanızı bir blog gibi gösteriyor ve geçmiş videolarınızı tıpkı bloglar üzerinde olduğu gibi tarihe göre arşivliyor.

diğerleri

\

 

earthcam.com – daha çok eski web kameraları için bir kaynak olarak tanımlanabilir. bazı insanlar bu servisi programlar için de kullanıyor.

helloworld.com – helloworld yayım servisi için ücret talep ediyor ancak ücretsiz servislerin sunmadığı özel video anında mesajlaşma ve daha bir çok özellik beraberinde geliyor.

icecast.org – kendi canlı yayım sisteminizi oluşturabilmenizi sağlıyor. servis daha çok gelişmiş kullanıcılara yönelik.

ranttv – zamanlanmış canlı yayın servisi. daha çok müzik severlere yönelik.

shoutcast.com – tıpkı ses için olduğu gibi kendi videonuzu da yayımlayabilmenizi sağlıyor.

stickam.com – diğer servislerden daha fazla zamanlanmış programlar üzerine odaklanan bu servis, masaüstü yayınını destekliyor. şimdilik stickam’ın mobil aygıtlar için desteği yok.

Reklamlar
Kategoriler:Nuh Gönültaş
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: