Başlangıç > Nuh Gönültaş > css'de yardım ihtiyacınız olduğunda kullanabileceğiniz 10 kaynak

css'de yardım ihtiyacınız olduğunda kullanabileceğiniz 10 kaynak

 

 

\
css’de yardıma i̇htiyacınız olduğunda kullanabileceğiniz 10 kayna

zaman zaman bir web tasarım ya da geliştirme projesi üzerinde çalışırken bir yardıma ya da rehbere ihtiyacınız olacaktır. her ne kadar i̇nternet üzerindekicss kaynaklarının sayısı gün geçtikçe artsa da, bu yazıda css ile bir sorun yaşadığınızda size yardımcı olabilecek 10 adetgerçekten kullanışlı kaynağı listelemeye çalıştım.

stack overflow

\

stack overflow bir sosyal medya sitesi ve bir forumun kombinasyonundan oluşmuştur. özellikle programlama ve geliştirmeye yönelik zengin içeriğe sahip bir sitedir (css, sitede tartışılan konulardan sadece biri). stack overflow’un amacı programcılara soru sorup onların sorularına cevap verebileceğiniz bir platform oluşturmak. sitede herkes bir soru sorabilir (bir hesap bile açmanıza gerek yok) ve ardından sitedeki diğer kullanıcılar sorularınıza cevap verebilirler. diğer kullanıcılar sitedeki cevaplara artı ya da eksi puan vererek en iyi cevabın seçilebilmesine yardımcı oluyorlar.

 

 

css-discuss.org

\

css-discuss css ile ilgili sorunlara yönelik çok geniş katılımcı sayısına sahip bir elektronik posta forumudur. dilerseniz listeye dahil olup soru sorabilir ya da soruları cevaplayabilir,arşivi ziyaret edip sorunuza yanıt arayabilir, ya da wikiüzerinde gezinere içeriğe katkıda bulunabilirsiniz.

css kopya kağıdı

\

css kopya kağıdı özellikle fazladan bir yardıma ihtiyacınız olduğunuzda kullanabileceğiniz her zaman yanınızda taşıyabileceğiniz eşsiz bir kaynak. tek sayfalık pdf belgesini bilgisayarınıza indirip yazıcıdan çıktısını alabilirsiniz. belge tüm seçicileri ve özellikleri kapsıyor.

css shorthand kopya kağıdı

\

eğer css dosyalarınızın boyutunu indirgemek ve performansını arttırmak istiyorsanız, css shorthand kopya kağıdı bu alanda mükemmel bir kaynak. yine tek sayfadan oluşan bu pdf dosyası sayesinde bazı teknikleri kullanarak daha verimli css kodları yazabileceksiniz.

web geliştirici eklentisi

\

chris pedrick’in web geliştirici eklentisi genel web geliştirme ve css çalışmalarınıza yeni bir soluk ve esneklik katıyor. araç çubuğunu kullanarak bir elementi etkileyen tüm stilleri listeleyebilir, css kaynak kodunu görebilir, blok elementlerini boyutunu görebilir ve css’yi etkisizleştirerek sayfanızın nasıl görüntülendiğini görebilirsiniz.

firebug

\

bir diğer eklenti olan ve bence tüm web geliştiricilerinin bilgisayarında sorgusuz sualsiz kurulu olması gereken, parmaklarınızın ucuna sayısız css bilgisini getirebilen firegug ile herhangi bir web sayfası üzernde javascript ve html’nin yanısıra css kodunuzu düzenleyebilir, izleyebilir ve hatalarını ayıklayabilirsiniz. css ile çalışan herkes için firebug, kodunuzu hızlıca düzenlemek ve test etmek için ideal bir araç. özellikle kodunuzun sitenize nasıl etki edeceğini kodunuzu yazdığınız anda eş zamanlı olarak görmek istediğinizde oldukça kullanışlı hale geliyor.

css-tricks

\

css-tricks, css’ye gönül vermiş pek çok kişinin abonesi olduğu popüler bir blog. css-tricks yazarı chris coyler, css’yi her açıdan ele alan makaleleri ve dersleri düzenli olarak yayımlıyor. uzun süredir yayımda olan sitenin arşibi css hakkında daha fazla şey öğrenmek isteyen herkes için birşeyler sunuyor. chris’in makalelerin yanısıra site bünyesinde yardım alabileceğiniz aktif bir forum da bulunuyor.

css kullanarak herşeyi yapmak: 50+ yaratıcı örnek ve ders

\

noupe bir süre önce css’de yapabileceğiniz şeylere yönelik 50 örnek adlı bir makale yayımladı. eğer yeni fikirler arıyorsanız bu makale mükemmel bir kaynak teşkil ediyor. eğer özel bir soruna yönelik yardım ediyorsanız, sorununuza yönelik bir kaynak listede yer alıyor olabilir. by yazıda listeleri stillemek, formlarla, altlıklarla ve görsel değiştirmeleri, görsel konumlandırmaları, diğer görsel teknikleri, metin ve bağlantı efektleri, navigasyon, galeriler, yuvarlatılmış köşeler gibi pek çok alanda kaynak mevcut.

css anahatları: 40+ ders,, i̇pucu, demo ve en i̇yi deneyiml

\

noupe’den bir diğer mükemmel makale daha. bu makale, css’nin belki de en çok baş ağrıtan sorunu olan anahatlara yönelik. eğer siz de anahattınızın istediğiniz gibi çalışmamasından şikayetçi iseniz, muhtemelen burada sorununuzun çözümü halihazırda mevcuttur.

css sütunlarınızın bozulmasının ana nedenleri

\

warspire üzerinde yer alan bu kaynak, sütunlar ve anahatlarla çalışırken sık görülen sorunları gidermeye yönelik yardım içeriyor. makale görülmesi muhtemel problemleri ve problemin çözümünü içeriyor. çözümde, kullanılması gereken kodlar da yer alıyor.

Reklamlar
Kategoriler:Nuh Gönültaş
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: