Başlangıç > Nuh Gönültaş > dosyaları süper sıkıştırma proğramı indir

dosyaları süper sıkıştırma proğramı indir

günümüzde bilgisayar kullanıp da dosyaları klasörleri bilmeyen pek yoktur. hal böyle olunca insanlar ister istemez çeşitli kısıtlılıklar nedeniyle boyutu kabul edilemez sınırlara ulaşan dosyalarını ufaltabilmeyi isterler ve sonuç olarak oldukça çok kullanılan sıkıştırma sistemleriyle tanışıklıkları başlamış olur.

ancak dosyanın türüne göre ya da başka nedenlerle elde edilen sıkıştırma oranları çoğu zaman yeterli görülmemektedir. öyle bir zaman geliyor ki bir mp3‘ü sıkıştırdığınızda (bazen) 3-5kb arasında disk alanından tasarrufunuz oluyor. ama bazen gb’larca txt formatlı dokümanları birkaç mb’a kadar indirmek mümkün oluyor.

 

 

gelelim süper sıkıştırma olgusuna.. bu yöntem de aslında yukarıda sayılandan başka mucizevi bir yöntem kullanmıyor. yine benzer algoritmalar çevresinde bir kaç ekleme ya da çıkartma yapılarak işler görülüyor ama bu programları oluşturan kişilerin bir tek ortak parametresi bulunuyor. o da “zaman”.

kimi firma diyor ki “bizim programımız dosyaları hem sıkıştırsın hem de bunu oldukça süratli gerçekleştirsin”. bu durumda dosyalardan elde edilecek yer tasarrufu düşük oluyor ama görece kısa sürede işini bitiriyor.

kimi firmalar da diyor ki “bizim programımız dosyaları deli bağlar gibi sıkıştırsın ama kullanan kişiyi de bilgisayarının başında yaşlandırsın”. i̇şte bu durumda zamandan ödün verilerek oldukça yüksek yer tasarruf oranları yakalanıyor

bizzat yapmış olduğum bir denemede yaklaşık 400mb boyutu olan microsoft office kurulum dosyalarını 4mb’a kadar düşürmeyi başardım! pentium 4 3.0 ht bir işlemci ve 1024mb kingston dual channel ram ile 2 koca ay’ı feda ettim. açmak için yine aynı makine ile 15 gün vermek gerekecektir.

şu adresteki program oldukça kullanışlı bir süper sıkıştırma programıdır. programın kararlı sürümü ve yeni bir betasürümü buunmaktadır ve açık kaynaklı bir yazılım olduğunu belirtmek gerekir. bilgisayarınıza kurduktan sonra istediğiniz dosyalara sağ tıklayıp bu programa kolayca yollayabiliyorsunuz. yine oldukça büyük bir sıkıştırma ayarı seçeneği bulunuyor. şimdi dilerseniz işleyişe ilişkin ayrıntılara geçelim.

öncelikle yazılım sizden oldukça yüksek bir ram miktarı talep edecektir. eğer yok ise, yüksek oranlı sıkıştırma ayarlarında program çalışmayı reddedecektir. eğer sisteminiz düşük kapasiteli ise, cevap veremeyecek kadar kasılacağını belirtmek gerek. ayrıca winzip ve winrar‘dan alışık olduğumuz gibi sıkışan dosyayı açtığımızda içeriğindeki dosyalara uzantılarına ve sıkışma öncesi-sonrası boyutlarına bakabilme olanağımız bulunuyor. i̇stersek tamamı yerine istediğimiz dosyaları da ayıklayıp açma imkanımız bulunuyor

son olarak internette yaygın olarak rastlanılabilecek bir hadiseye değinip bitirmek istiyorum. çok tanınmış bilindik bazı bilgisayar oyunlarının, kimliği belirsiz kişilerce gayri resmi bir şekilde kurulum dosyaları yayınlanıyor. üstelik sıkıştırılmış deniyor ve hakikaten 10-15 mb (gb değil!) civarındaki kurulum dosyasını indirip açtığınızda çıkan dosyalar yaklaşık 4-5 gb yer işgal ediyor. ama açılan dosyaların içeriği tamamen whitespace ile doldurulmuş. takdir edilir ki oyunu kurmanız da imkan dahilinde değil. böylece süper sıkıştırmanın çakması da karşınıza çıkabilecektir ancak aldanmayınız. gerçek anlamıyla süper sıkıştırma anlattığım şekilde sağlanabilmektedir ve gerek açarken gerek sıkıştırırken büyük zamansal maliyetlere katlanmak zorunluluğu vardır (henüz) …

Reklamlar
Kategoriler:Nuh Gönültaş
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: