Başlangıç > Nuh Gönültaş > gizli google yeteneği

gizli google yeteneği

internet’te arama yapmak için her gün kullandığımız lider arama motoru… google… web içeriğini aramak için güçlü bir araç olduğuna hiç şüphe yok. ancak google.com, sadece birşeyler aramak için kullanılmıyor. milyarlarca web sayfasına kolay erişimi sağlamanın yanısıra aradığınız şeye ulaşmanıza sağlayacak pek çok farklı özelliği de bulunmaktadır. günlük yaşamınızda kullanabileceğiniz kullanışlı özelliklerin bir kısmını aşağıda bulacaksınız. bu özellikleri google.com’u terk etmeden kullanabilir ve eminim pek çoğunuz, google’ın aşağıdakilerin tamamını yapabildiğinin farkında değilsiniz.

 

google arşivlenmiş sayfalar i̇le nasıl herhangi bir web sitesini ziyaret edebilirsini

google, taradığı her bir sayfanın kopyasını alır ve arşivler. bu “arşivlenmiş” sürümü, son kullanıcıların, siteniz erişilemez olduğunda aranılan sayfay arişimini mümkün kılar. arşivlenen bu sayfa, google’ın sayfanızı taradığı son sürümün birebir kopyası olacaktır. arşivlenmiş bu sayfalara arama sonuçlarındaki “arşiv” bağlantısına tıklayarak ulaşabilmeniz mümkün.

\

 

 

eğer tüm web arama motorlarının sitenizdeki bir sayfayı arşivlemesini engellemek istiyorsanız, aşağıdaki kodu<head> bölgesine yerleştirin:

 • <meta name="robots" content="noarchive">

eğer diğer arama motorlarına sayfalarınızı arşivlemeleri için izin vermek ancak sadece google’ın arşivlemesini engellemek istiyorsanız o zaman aşağıdaki kodu kullanmanız gerekmektedir:

 • <meta name="googlebot" content="noarchive">

google’dan birleşik devletler ve diğer bazı şehirlerin hava durumu bilgilerine ulaşmak

düzenli olarak seyahat eden ya da yakında seyahat etmeyi planlayan biri misiniz? muhtemelen gideceğiniz yere varmadan önce havanın nasıl olduğunu bilmek istiyorsunuzdur. google bize bu bilgiye ulaşabilmemiz için çok kolay bir yöntem sunuyor. gideceğiniz şehrin adından önce “weather” kelimesini yazıp ardından şehrin, eyaletin, birleşik devlerler posta kodunun ya da ülkenin adını yazmanız yeterli.

\
 • weather {şehir adı}

basit ve karmaşık hesaplamalar i̇çin google hesap makinesini kullanma

google pek çoğumuzun düşündüğü kadar basit değildir. google’ı bir hesap makinesine dönüştürerek basit matematik sorularından gelişmiş hesaplamaların çözümüne ulaşabilmeniz mümkündür. google’ın hesap makinesi pek çok matematiksel sözdizimi içeren problemleri bile çözebilecek şekilde tasarlanmıştır, bu sebeple bazen matematiksel soruların cevaplarını aramadığınız zamanlarda bile google’ın bu soruların cevaplarını size gösterdiğine şahit olmuşsunuzdur. google’ın bütünleşik hesap makinesi özelliğini kullanabilmek için arama çubuğuna doğrudan matematiksel değerleri girmeniz yeterlidir, tıpkı sıradan bir hesap makinesinde olduğu gibi.

basit i̇şlemle

\

gelişmiş hesaplar

\

websiteleri hakkında i̇lişkili bilgileri alma

bu özellikle seo uzmanları ve web tasarımcıları gibi kişileri ilgilendirebilecek bir özellik. eğer bir web sitesi hakkında çabucak bilgi sahibi olmak istiyorsanız bu özelliği kullanabilirsiniz. bu özellik size web sitesinin tanımını gösterecek, arşivlenen sayfasına ulaşmanızı sağlayacak, benzer sayfaları gösterecek, siteye ve siteden gönderilen bağlantılar listeleyebilecek ve aranan adresi içeren sayfalara ulaşabileceksiniz. tek yapmanız gerekeninfo:www.sitenizinadresi.com terimini google üzerinde aratmak.

\
 • info:{url} bu yöntem info ve iki nokta üst üste arasında boşluk girildiği zaman çalışmamaktadır.

google i̇le döviz kuru bilgilerine ulaşma

pek çok kez kendi kullandığımız para birimini diğer ülkelerin para birimlerine dönüştürmek isteriz. i̇şte size bu konuda google’ın verebileceği basit ancak muhteşem bir cevap. eğer yeni apple macbook’un sizin para biriminizde ne kadar olduğunu öğrenmek istiyorsanız, tek yapmanız gereken999 usd in trl olacaktır. bir veya daha fazla kur üzerinde dönüştürme işlemleri de yapabilmeniz mümkündür. google kur dönüştürücüsü, google hesap makinesi’nin bir parçasıdır.

\
 • {numaralı ya da numarasız kur} in {dönüştüreceğiniz kur}

havayolu uçuş durum bilgilerine nasıl ulaşılır?
i̇ster evde ister işte olun, uçağa yetişmeniz gerektiğinde mutlaka acele ediyorsunuzdur. ancak endişelenmenize gerek yok, zira google, uçuşunuzun bilgisini size ulaştırmak için hazır bekliyor. hem geliş hem de gidiş bilgileri için uçuş detaylarına ulaşmak google ile çok kolay. bunun için havayolu şirketinin adını ve uçuş numarasını arama kutusuna girmeniz yeterli. ayrıca havaalanı gecikme bilgilerine ulaşmanız da mümkün. bunun için üç karakterli havaalanı kodunu ya da havaalanının bulunduğu şehir isminin yanına “airport” ekleyerek bu bilgilere ulaşabilirsiniz

\
 • {havayoluadı uçuş numarası}

ups, fedex ya da usps teslimat bilgilerini google’dan takip edin

google bilgileri farklı kaynaklardan gösterebilme özelliğine de sahip. nasıl mı? çünkü sadece paket numarasını girerek google üzerinden ups, fedex ya da usps gönderilerinizin durumunu kontrol edebilirsiniz. google, gönderiniz hakkında detaylı bilgilere ulaşabileceğiniz sayfanın adresine bir bağlantı içeren özet bilgileri sizlerle paylaşacaktır.

eğer geçerli ups ya da fedex takip numarası girerseniz, google’ın arama sonuçlarında göreceğiniz ilk sonuç, sizi tam aradığınız bilgiye ulaşabileceğiniz sayfaya ulaştıracaktır.

google’ı birim dönüştürme i̇şlemleri i̇çin nasıl kullanabilirsin

google’ı farklı ağırlık, uzunluk ve diğer pek çok ölçü birimleri arasında dönüştürme işlemleri için de kullanmanız mümkün. sadece aradığınız dönüştürme terimini arama kutusuna girmeniz sizin için yeterli olacaktır, zira gerisini google halledecektir. google birim dönüştürücüsü, google hesap makinesi’nin bir parçasıdır.

\

google, aralarında ağırlık, mesafe, zaman, enerji, sıcaklık gibi pek çok ölçü birimini otomatik olarak algılama kapasitesine sahiptir.

 • {geçerli birim} in {hedeflenen birim}

google’ı sözlük tanımlamaları i̇çin kullanma

bir terim ya da kelimenin anlamını görmek için, kelimenin başına “define” (türkçe’si tanımla) eklemeniz yeterlidir. pek çok farklı çevrimiçi kaynaktan elde edilen tanımlama bilgilerini görebilmek için “define:” kelimesinin ardından öğrenmek istediğiniz sözcük ya da söz öbeğini girmeniz yeterli olcaktır. söz öbeği girmeniz durumunda google’ın söz öbeğinde yer alan kelimelerin tümünün anlamını arayacağını, kelimeleri ayrı ayrı tanımlamayacağını unutmayın.

\
 • define {word}

google i̇le farklı şehirlerin tarih ve zaman bilgilerine nasıl ulaşılır

google günlük iş yoğunluğumuzu azaltmak için pek çok aracın yanısıra, herhangi bir ülkenin ya da şehrin zaman bilgilerine ulaşabilmemizi sağlayacak bir aracı da bizlere sunmaktadır. dünya çapındaki pek çok şehrin saat bilgilerine ulaşabilmek için “time” teriminin ardından şehrin adını girmeniz yeterlidir.

\
 • time {şehiradı}

google i̇le i̇stediğiniz şehrin haritasını görm

eğer bir şehrin ya da ülkenin haritasını görmek istiyorsanız google’ın sizin için çok kolay bir çözümü var. i̇stediğiniz şehrin adını ve ardından “map” terimini yazarsanız, google size o şehrin haritasını gösterecektir. haritanın üzerine tıklayarak o şehrin dünya üzerindeki konumunugoogle haritalar web uygulaması üzerinde görebilirsiniz.

\
Reklamlar
Kategoriler:Nuh Gönültaş
 1. Henüz yorum yapılmamış.
 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: