Başlangıç > Nuh Gönültaş > resim galerisi, slayt gösterisi ve lightbox çözümü

resim galerisi, slayt gösterisi ve lightbox çözümü

 

 

\

aslında ilk olarak bir web tasarımprojesi için kendime sade bir görselgalerisi çözümü arıyordum ancak araştırmamı ilerlettikçe i̇nternet üzerindeki tüm başarılı görsel galerilerinin yer aldığı bir makale yazmanın ne kadar kullanışlı olabileceğinin farkına vardım ve sonuçta da bu yazıyı yazdım. listeyi ajax, javascript ve lightbox tabanlı galeriler, css tabanlı galeriler ve flash tabanlı galeriler olmak üzere 3 ana kategoriye ayırdım bu sayede doğrudan ilgilendiğiniz kategorideki örnekleri inceleyebileceksiniz. eminim listede bu alanda herhangi bir gereksinimi olan herkesin işine yarayacak bir çözüm mutlaka vardır.

ajax, javascript (jquery, mootools), lightbox tabanlı galeriler

1. jon design’s smoothgallery
mootools 1.11 kütüphanesini kullanan bu javascript galerisi ve slayt gösterisi sistemi, geçiş efekti içeren yumuşak görünümlü görsel galerileri, slayt gösterileri, vitrinler ve diğer güzel görünümlü içerikleri web siteniz üzerinde kullanabilmenizi sağlıyor. site üzeride aynı kodu kullanan 7 farklı galeri örneği bulacaksınız. dilediğiniz örneği indirebilir ve bilgisayarınız üzerinde test edebilirsiniz.

diğer sistemlerin aksine jondesign’ın smoothgallery betiği en başından itibaren web standartları ile uyumlu olacak şekilde kodlanmış durumda. galeriyi dilediğiniz belge üzerinden besleyebilir, özel css seçicilerini kullanabilirsiniz. daha da iyisi bu gelişmiş betiğin kullandığı kod sadece 24kb.

SmoothGallery
smoothgallery

 

 

2. minishowcase gallery
minishowcase küçük ve sade bir php/javascript tabanlı çevrimiçi fotoğraf galerisi olup, ajax desteği sayesinde herhangi karmış bir veritabanı ya da kod kullanmadan görsellerinizi çevrimiçi ortamda paylaşabilmenizi sağlıyor. bu betik aracılığı ile sadece birkaç dakika içerisinde çalışır bir galeriniz olacaktır.

MiniShowcase Gallery
minishowcase gallery

3. jquery slideviewer
slideviewer’ın dosya boyutu sadece 1.5kb. bir jquery eklentisi olan bu uygulama sadece birkaç satır html kodu yazarak görsel galerileri oluşturabilminizi sağlıyor. slideviewer listenizde kullandığınız görselleri otomatik olarak sayıyor ve kullanılabilecek bağlantıları otomatik olarak oluşturuyor. ayrıca her bir görsel üzerine tıklandığında otomatik olarak bir sonraki görsele geçiş yapılıyor. sade ve kullanışlı.

jQuery SlideViewer
jquery slideviewer

4. devkick galleria
galleria bir javascript görsel galerisi olup jquery kullanmaktadır. görselleri sırasız liste üzerinden yüklüyor ve yüklenen her bir görselin önizleme resmini görüntülüyor. eğer dilerseniz görsellerin önizleme resimlerini otomatik olarak oluşturabilen bu betik, önizleme resimlerinin oluşturulmasında da orantılı/orantısız, ortalanmış ya da kırpılmış gibi seçenekleri de size sunuyor ve ilgili önizleme resmini css ile tanımlanmış sabit önizleme kutusunun içerisine yerleştiriyor.

DevKick Galleria
devkick galleria

5. zenphoto
zenphoto çevrimiçi galeri ihtiyacında olan kullanıcıların pek çok sorununu giderebilecek kapasitede bir betik. karmaşık olmaktan ziyade sadece görselleri görüntülemeye odaklanan bu betiğin geliştiricileri, bir çevrimiçi galeriden beklenen herşeyi yapabildiklerini ancak bunu oldukça sade bir arabirim üzerinden görüntüleyebildiklerine dikkat çekiyorlar. galerinin özellik listesi bir hayli uzun. sitelerinden kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

ZenPhoto
zenphoto

6. lightbox 2
lightbox sade ve rahatsız etmeyen bir betik olup görselleri sayfanın üzerinde ön plana çıkararak gösterebilen bir betik. kurulumu oldukça basit ve tüm modern tarayıcılar üzerinde çalışıyor.

Lightbox 2
lightbox 2

7. visual lightbox
visuallightbox ücretsiz bir sihirbaz program olup web fotoğraf galerilerini, tek bir satır kod yazmadan oluşturabilmenizi sağlıyor. program, popüler lightbox 2 betiğini kullanıyor.

Visual Lightbox
visual lightbox

8. photo gallery with mootools
tümüyle detaylandırılmış ders niteliğinde açıklamasının yanısıra pek çok görseli görüntüleyebilecek muhteşem bir fotoğraf galerisi.

Photo Gallery with mooTools
photo gallery with mootools

9. grey box
greybox, web siteleri, görseller ve diğer içeriği güzel bir şekilde görüntüleyebilmenizi sağlayan bir betik. kullanımı oldukça kolay olan bu betik ile tam ekran web siteleri, görsel galerileri kullanabilirsiniz. betik, pop-up engelleyicileri tarafından etkilenmiyor ve sadece 22kb dosya boyutuna sahip.

Grey Box
grey box

10. triptracker
triptracker slayt gösterisi küçük boyutlu bir javascript görsel görüntüleyicisi olup animasyonlu slayt gösterisi özelliğine sahip.

TripTracker
triptracker

11. qgallery
qgallery kullanması kolay, prototype tabanlı bir galeri betiği. tüm görsel işleme süreci betik tarafından gerçekleştirildiği için sunucunuza gönderdiğiniz görseller için endişelenmenize gerek yok. tüm görseller sunucunun geçici depolama alanında depolandığı için sunucuya da fazladan bir yük bindirmiyor.

qGallery
qgallery

12. jflow gallery
jflow eklentisini kullanarak kendi galerinizi nasıl oluşturabileceğinizi gösteren bir rehber ve açıklama.

jFlow Gallery
jflow gallery

13. noobslide
görsellerinizi mootools kullanarak 8 farklı şekilde görüntüleyebileceğiniz bir betik. ne yazık ki betik hakkında herhangi bir belgeleme bulunmuyor ancak kaynak kodunu incelediğinizde kullanımının ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz.

noobSlide
Reklamlar
Kategoriler:Nuh Gönültaş
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: