Başlangıç > Nuh Gönültaş > Kurban bayramına dil uzatanların göremediği katliam

Kurban bayramına dil uzatanların göremediği katliam

 

Türkiye’ye Kurban denetlemesine gelen ve kırık not veren Christine Hafner’e vatandaş tepkisi: “Sen git İzlanda’da katledilen balinalar için not al”

Kurban Bayramı’nda yaşanan bazı olumsuz görüntüleri bahane ederek, kurban ibadetine dil uzatanlar her yıl olduğu gibi, bu yıl da aynı tutumlarını sürdürdü. Bu bayram olumsuz örnek bulmakta büyük zorluk çeken kurban karşıtları, sonunda çareyi Uluslararası Hayvan Refahı Organizasyonu adına Türkiye’ye gelen Christine Hafner’in gözlemlerine sarılmakta buldu. Olumlu örnekleri görmezlikten gelen çevreler, yaptıkları yorum ve haberlerde adeta kurban ibadetini sorgular nitelikte ifadeler kullandılar.

HAYATLARINDA HİÇ ET YEMEDİLER

Türkiye’de bunlar yaşanırken kurban ibadetine dil uzatanlara en güzel cevap, hayatlarında ilk kez et ile tanışan Afrika’nın en fakir ülkesi Ruanda’dan geldi. Resmi dini Hristiyanlık olan Ruanda’nın Baş Müftüsü Salih Habimana binlerce kişinin katıldığı bayram namazı hutbesinde, Ruandalı Müslümanlara Türkiye’den gönderilen kurban yardımlarını hatırlatarak, “Beyaz kardeşleriniz sizi unutmadı. Onlarca saat yolculuk yaparak binlerce kilometre aşarak sizlere yardım getirdi” dedi.

İBADETİMİZİ YERİNE GETİRDİK

İstanbul Müftü Yardımcısı Yusuf Kavaklı, hayvan kesim ve satış yerlerinde incelemelerde bulunmak üzere İstanbul’a gelen Uluslararası Hayvan Refahı Organizasyonu’ndan (Animal Welfare Organization ve Animals Angels-Hayvan Melekleri) oluşan heyetin incelemeleri sonrası yaptıkları açıklamaları eleştirdi.

MÜSLÜMANLAR EZİYET ETMEZ

Kavaklı, valiliklerin, belediyelerin ve kaymakamlıkların kurban kesiminin hijyeni ve sağlıklı koşullarda yapılması için büyük bir titizlik gösterdikleini belirterek, ‘Avrupalıların hoşuna gitmeyen nedir anlamıyorum. Onlar et yemiyorlar mı? Her sene çıkıp biz ibadetimizi yerine getirirken, kurbana eziyet edildiğini söylüyorlar. Biz Müslümanlar hayvana eziyet etmeyiz. Hayvanımızı dini kurallar neyi gerektiriyorsa o şekilde keseriz. Şoklayarak kurban kesimine de karşı değiliz. İsteyen vatandaşlarımız şoklayarak da kurbanları kesebilir. İslami kurallar çerçevesinde temizliğe de riayet ederiz. Kurban kesimi ibadettir. İslami kurallara göre yapılır. Kurbanda esas hayvanın boğazının kesilerek, kanının akıtılmasıdır’ diye konuştu.

Bunu hep yapıyorlar

Hürriyet ve Milliyet gazetesi, geçtiğimiz Kurban Bayramları’nda olduğu gibi bu bayramda da ‘Bağcıyı dövmek’ anlayışını sürdürdü. Yaşanan olumlu gelişmeleri ve olumlu örnekleri gözardı eden Hürriyet ve Milliyet, Uluslararası Hayvan Refahı Organizasyonu adına Türkiye’ye gelen Christine Hafner’in izlenimlerinden yola çıkarak, vatandaşların hayvanlara eziyet ettiğini ileri sürdü. Kurban Bayramı’nın ilk gününde Milliyet, ‘Her yerde kan var’ başlığı ile çıkarken, Hürriyet ise ‘Avrupalı’dan Kurban notu’ başlığını kullandı. Kurban haberini manşetine taşımayan Vatan gazetesi ise, objektif habercilik yaparak, kaçan kurbanlıklara yapılan eziyetleri haber yaptı.

Sen git katledilen balinalar icin not al

Kurban denetlemesine gelen Uluslararası Hayvan Refahı Organizasyonu Heyeti Başkanı Christine Hafner’in hayavanlara acı çektiriliyor diyerek kurban kesimine ‘kırık not’ vermesi tepkilere neden oldu. İzlanda’da yaşanan balina vahşetini hatırlatan vatandaşlar, Christine Hafner’e ‘Sen git İzlanda’da katledilen balinalar için not al’ dediler. İstanbul’da ‘kurban incelemesi’ yapan Hafner, raporuna ‘Çok üzücü manzaralar var. Hayvanlar kesime hazırlanırken çok zaman geçiriliyor. Acı çektikleri büyüyen gözlerinden belli oluyor. Çocukların önünde kesim yapılıyor. Etler sağlıksız koşullarda parçalanıyor’ diye not düşmesi tartışmaya neden oldu. 1986 yılında imzalanan uluslararası balina avı moratoryumuna göre balina avı yasak, ancak bilimsel araştırma bahanesiyle Japonya’nın öncülüğünde İzlanda da bu kuralı ihlal ediyor.

Asıl eziyet onlarda var

İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdülaziz Bayındır da Türkiye’de kurban bayramında 4 gün içinde 2.5 milyon hayvanın kesildiğine dikkat çekerek, ‘Neredeyse tüm ülkedeki hayvanların dörtte birinin kesildiği bir yerde 3-5 hata çıkması normaldir’ dedi. Prof. Dr. Bayındır, Avrupa’nın daima hata aradığına dikkat çekerek, “İnanç farkından da kaynaklanıyor. Hayvanlara karşı tavır itibariyle onların bizim kadar iyi davranması da mümkün değil. Çünkü ben Avrupa’daki mezbahaları dolaştım. Orada büyükbaş hayvanların kafasına 11 santimetrelik bir çivi saplıyorlar” diye konuştu..

Avrupa ne ile besleniyor

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doçent Dr. Emin Işık, kurbanların İslami kurallara göre kesildiğini, bir eziyetin söz konusu olmadığını belirterek, şunları söyledi: “Bizi hayvanlara eziyet etmekle suçluyorlar. Onlar Irak’ta 1 milyon Müslüman’ı katlettiler. Saray Bosna’da Müslümanları katlettiler. O zaman insan hakları açısından neredeydiler. Biz dini vecibelerimizi yerine getirirken, ortaya çıkıyorlar. Avrupalı etle besleniyor. Bizim fakir fukaramız ise kurban bayramında et görüyor.”

(Yeni Şafak, 12-2008)

İspanya, Boğa Güreşleri.

Reklamlar
Kategoriler:Nuh Gönültaş
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: