Başlangıç > Nuh Gönültaş > Osmanlı'da Harem

Osmanlı'da Harem

Bugün Osmanlı Denince Çoğu Batı Özentisi İnsanlarımız; Osmanlıya Küçümser Gözle Bakar…
Ve Bugün Okulda Okutulan Tarih Kitaplarının Bile Osmanlı Hakkındaki Yazıları İnsanı Atalarından Soğutacak Seviyesizliktedir…
Ki Buda Hristiyanlarla Yerli Maşalalarının Osmanlıya Karalama Kampanyalarından Biri.

İlkokullarda Hatta Bazı Liselerin Tarih Derslerinde’de Osmanlıdaki ve Topkapı Sarayındaki Harem Kavramı Aynen Şöyle Anlatılır..
Hemen, Çırılçıplak Cariyelerin İçinde Yüzdükleri, Bembeyaz Süt Havuzları Ve Bunlarla Beraber Padişahların Cariyerlerle Birlikte İstediği Zaman Eğlendikleri Bir Ortammış Gibi Gösterilir…

İşte Tarafsız Tarihçlerden, Gerçek Harem!..

Osmanlı da, Herkesin Giremediği Bir Ortamdı. Sözcük Olarak Harem Dokunulmaz, Kutsal Anlamına Gelir. Bilinenin Aksine Osmanlıda Harem-i Humayun, Devlet Adamları Yetiştiren Enderun Mekteplerine Paralel Bir Kurumdu. Kesinlikle, Cinselliğin Ayyuka Çıktığı, Padişahın Canı Çektiğinde İçinden Kadın Seçip Beraber Olduğu Bir Yer Değildi. Buradaki Kadınlar, Osmanlının En Üst Kültür Grubunu Temsil Ederdi. Bazı Çevrelerde Harem Kavramına Cinsel ve Egzotik Benzetmelerin Yapılmasının Nedeni 17 ve 18 inci Yüzyıllarda Batının Bu Kuruma Karalama Kampanyası İle Cinsel İçerikli Yakıştırmalar Yapmış Olmasıdır. İşin Acı Yanı İse Bugün İnsanlar’ın Harem i Olumsuz Düşünmesidir..

Haremdeki Yaş Ortalaması, Oryantalist Hayallerde Olduğu Gibi 16-18 Değil, 60 ın Üzerindeydi. Harem, Osmanlıda Padişahın Ailesi Anlamına Gelirdi. Yani, Padişahın Mahrem Kısmıdır. Padişah Öldükten Sonra da Ailesi Haremde Yaşamaya Devam Ederdi. Haremde Bulunan Bütün Kadınlar Padişahın Cinselliği İçin Tutulmadıkları Gibi, Buradaki Kızlara Her Konuda Uzun Soluklu Eğitim Verilirdi. Din Hocaları da Öğretmenler de Gelir Haremde Ders Verirlerdi. Padişah da Güzel ve Bilgili Bu Kızlardan Bazılarını Devlet Adamları İle Evlendirirdi…. (Prof. Dr. Mete Tuncay- Tarihçi)

Bu Tür İftiralar  ve Onların Hayatlarını Bu Şekilde Tanıtanlar Özellikle Yabancı Kadın Yazarların Kaleme Aldığı Bu Romanlar, Üçüncü Sınıf Yazarların Yazdığı Kötü Romanlardır. Bu Kitaplar Tarihi Gerçekleri Yansıtmamaktadır. Yazarlar Topkapı Sarayını Bile Görmeden Bu Kitapları Kaleme Almaktadırlar. Bu Tür Kitapların Hislerle Değil, İlimle Yazılması Gerekir, Herkes Bu Konuda Uyanık Olmalıdır. ! ! (Prof. Dr. İlber Ortaylı)

Görüldüğü gibi, Tarihçilerde, Birbiri Ardına Yayımlanan ve Özellikle Osmanlı Haremini Konu Alan Safiye Sultan Gibi Çeviri Kitapların, Gerçekleri Yansıtmadığını, Bunların Tarihi Gerçekler Olarak Görülmemesi Gerektiğini İfade Ediyorlar. Yanlış Kanaatlerin Oluşmaması İçin Uyarılarda Bulunuyorlar…

İnşAllah Bundan Sonra Sizlerede Harem Denilince Zinanın Ayyuka Çıktığı Bir Yer Olarak Algılamazsınız Ve Atalarınızın Yani Babalarınızın Bu Şekilde Algılanmasınada Engel Olursunuz!..


Reklamlar
Kategoriler:Nuh Gönültaş
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: