Başlangıç > Nuh Gönültaş > İslami Yazılar MUS'AB BİN UMEYR ibretlik hayatı

İslami Yazılar MUS'AB BİN UMEYR ibretlik hayatı

 

MUSAB BİN UMEYR

MUS'AB BİN UMEYR

İslami Yazılar MUS’AB BİN UMEYR ibretlik hayatı

 

 Mus’ab bin Ümeyr..Mekke de zengin bir ailenin oğluydu.Şan,şeref ve bolluk içerisinde yüzüyordu.Babası Umeyr bin Haşim aşiretin önde gelen adamlarındandı.Annesi Hunas da,eşraftan Malik adında varlıklı bir adamın kızıydı.Çocuklarından hiçbir şeyi esirgemezlerdi..
Mus’ab kılık kıyafetine düşkün,yakışıklı,genç ve zengindi.Mekke nin dar ve dönemeçli sokaklarına çıktığında gözler ona takılır,şıklığı göz kamaştırırdı.Camlarında oturan genç kızlar,özlem dolu bakışlarla onu seyrederler,içlerini çekerlerdi..
Mus’ab her gün kafadarlarına uğrar,vaktini geçirip boş zamanını doldururdu,av partilerine katılır maceralarını anlatırlardı.O akşam kendi grubunda da tüm mekke de konuşulduğu gibi Hz.Muhammedin ve cemaatinin sözü geçti.Mus’ab gecenin ilerleyen saatlerinde evine doğru dönerken dalgındı.Akşam konuşulanları düşünüyordu..
Sabah erkenden kalktı.Aslında öğlen saatlerine kadar uyurdu.Üzerinde bir tuhaflık vardı.Hazırlandı ve direk Peygamber efendimizin yeni dinin esalarını öğretmekte oldukları Erkam bin Erkam’ın evine gitti.Peygamber efendimizin huzur-u saadetine geldi.Hidayet pınarının şarıl şarıl akışını dinledi.Onun tatlı konuşmalarına tüm benliğiyle kulak verdi..
Hz.Mus’ab Peygamber efendimizin yüce meclislerine devam ediyor,yeni dine ve son peygambere sevgisi günden güne artıyor ve dine daha sıkı sarılıyordu.Artık eski ahbaplarının yanına uğramaz olmuştu..
Ve sonunda müslüman oldu.Gençler ve mekke halkı Hz.Mus’ab(ra)’ın müslüman olduğunu birbilerine fısıldadılar,derken annesi de duydu.Oğlunun müslüman oluşu onu derinden sarsmıştı.Geri yolundan çevirmek için elinden geleni yaptı.Hiçbir şeyi esirgemedikleri oğlunu herşeyden mahrum bıraktılar.Fakat Hz.Mus’ab(ra)’ı geri çeviremediler.Çünkü o sarsılmaz bir imana sahipti artık..
Hz.Mus’ab diğer müslümanlarla birlikte önce Habeşistana hicret etti.Orada binbir sıkıntılara maruz kaldı.Daha sonra Peygamberimiz onu Medine ye islamı öğretmek ve tebliğ etmek için gönderdi.Hatta Peygamberimizi(sav)Medine ye hicretinde karşılayan grubun içerisinde Mus’ab Bin Ümeyr de vardı.Defler çalınıyor ,şiirler söyleniyordu..
Ta’ki son yolculuğa kadar..Uhud..Mus’ab elindeki Peygamberimizin verdiği sancağı taşıyordu..Kureyşlilerden İbn-i Kaime adlı bir süvari,Hz.Mus’ab(ra)’a saldırdı ve bir kılıç darbesiyle önce sağ bileğini yere düşürdü.Sancağı sol eline aldı”Muhammed,ancak bir peygamberdir ve kendisinden önce bir çok peygamberler gelip geçmiştir”ayetini okudu.İbn-i Kaime ,ikinci bir hamleyle sol bileğinide kesti.Hz.Mus’ab sancağı dirseklerinin arasına sıkıştırarak sancağı havaya kaldırdı ve aynı ayeti okudu.İbn-i Kaime üçüncü hamlede mızrağını Mus’ab Bin Ümeyrin cismine sapladı,kanlar içinde yere düştü..Şehit olmuştu…
Müslümanlar naaşını Peygamberimizin yanına taşıdılar..kanlar içindeydi..Peygamberimizin gözleri yaşardı,”Mekke de seni görmüştüm.Orada senden daha şık,senden daha iyi giyinen yoktu.Şimdi başın tozlu senin ve üzerinde sadece bir hırka var!buyurdular ve sonra defnedilmesini emrettiler.
Bu yolculuk Mus’ab’ın (ra) son yolculuğuydu.Allah’a hiceretiydi..Şehit olduğunda 40 yaşındaydı..Allah onlardan razı olsun..

Kategoriler:Nuh Gönültaş
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: