Aselsan mühendislerini jetler mi vurdu?

IntiharASELSAN mühendislerinin körlügü ‘tedavi etmeleri’ seri intiharlar söylencesi ile birlesiyor. ABD ile savassak kimi vuracagiz? ASELSAN’in çözdügü kodlar!

Seçimler ve dis politikadaki hararetli günler nedeniyle pek üzerinde durulmuyor ama Türk Silahli Kuvvetleri modernizasyon ihaleleri ve projelerinde, büyük meblagli ve çapli atilimlarin yapildigi bir süreçten geçiyoruz.

En yakin örnek ATAK helikopterinin hangi ülke tarafindan gerçeklestirilecegine iliskin prosedür belirlendi. Milli Tank Projesi de üzerinde hizla ilerlenen projeksiyonlardan biri. Digerleri de sirada. Üstelik hepsi hem mali portreleri açisindan hem de stratejik baglamda ciddi önem tasiyorlar.

Kör silah!..

TSK’nin bu türden güçlü ve ileri teknoloji silahlarina iliskin en büyük tartisma konusu ise yillardir ayni. Çogu zaman “gerçekten öyle mi” tartismalari yapilsa dahi özellikle savas uçaklari üzerinden yapilan tartisma, bu jetlerin “düsmanini görüp görmedigi” ile ilgili.

Gerçek su ki, bu Türkiye’nin elindeki modern savas uçaklari gerçekten sert silahlar. Hava Kuvvetleri’nin dünya çapinda kalitesini birçok kez ispatlamis savas pilotlariyla birlestiginde, düsman için oldukça tatsiz bir durum ortaya çikariyorlar.

Ama mesele su ki “düsman kim” sorusunu bu silahlar yanitlayamiyor! Yani savas uçaklarinda bulunan mission (görev) bilgisayarlari karsilastigi uçaklarin dost veya düsman olup olmadiklarini söyleyemiyor. Daha dogrusu bir baska ülkenin, ABD’nin tehdit degerlendirmelerine göre söylüyor.

ABD ile savassak kimi vuracagiz?

NATO üyesi ülkelerin uçaklari ile karsilasan jetler bunlari dost olarak tanimliyor ve silah sistemleri kilitleniyor. Yani müdehale edemiyorsunuz. Saka yollu söylemek gerekirse, “savasan sahinler”, “savasamayan güvercinler” oluyor.

Örnegin-olmaz ya-ABD, Ingiltere veya Yunanistan uçaklari ile herhangi bir nedenle savasacak olsaniz uçaklarin silah sistemleri problem çikaracak durumda. Bu hal uzun zamandir Türkiye’yi rahatsiz ediyor ve meselenin halli için defalarca ABD’ye girisimde bulunulmasina ragmen elde edilen bir sonuç yok.

Dogru olan elbette bu uçaklarda Türkiye’nin kendi belirledigi dost-düsman tanimlarinin bulunmasi.

ASELSAN’in çözdügü kodlar!

Kisa süre içinde ardi sira gelen mühendis intiharlariyla gündemde yeralan ASELSAN bu sorunu simdi asmis bulunuyor. Yani ASELSAN milli bir yazilim gerçeklestirmis ve hatta bunlari tank ve helikopterlere uygulamis durumda. Ancak savas uçaklarinda problem sürüyor. Çünkü ABD, bu yazilimlarin uçaklara konulmasina izin vermiyor. Kendi programlarinin kalmasinda israrli.

Esasen bu oldukça sikintili bir durum. Sorunun teknik bir detay olmadigi çok açik. Politik ve askeri açilimlari bulunuyor. Ama ne olursa olsun asilmasi gerekiyor. Türkiye isin teknik engeleni asmis durumda. Tek yapilmasi gereken milli yazilim programlarinin görev bilgiyasarlarina entegre edilmesi.

Peki ASELSAN intiharlarinin bu yazilimla bir ilgisi var mi? Bu konu açik bir milli güvenli sorununa dönüsmüs gibi. Konvansiyonel medyanin durumu da ayni. Hiçbir yerden ses çikmiyor. Ses çikmadikça da bu intiharlar üzerindeki spekülasyonlarin sayisi hizla artiyor.

Bir yandan intihar edenlerin ailelerinden “öldürüldüler” sesleri yükselirken, öte yandan milli yazilim ile bu intiharlar arasinda bir bag olup olmadigi arastiriliyor. Dogal olarak intiharlarin ardinda, bu yazilimin hayata geçirilmesinden rahatsizlik duyanlarin olabilecegi de kulaktan kulaga yayiliyor.

 1. ee
  Haziran 6, 2007, 11:57 am

  kim yasaklıyorsa ,onlarda öldürmüştür

 2. harun
  Haziran 7, 2007, 11:00 am

  slm arkadaşlar ben düşüncem amerikan ve israillerr istedikleri uçagı istedigi zaman düşürürler benim düşüncem aynı televizyonun uzaktan kumandası gibi yönetmeleri

 3. seyhun
  Temmuz 1, 2007, 9:35 am

  merhaba arkadaşlar elbette emperyalist devletler bizim yazılımı kabul etmeyeceklerdir.çünkü:bu şekilde hem onlara olan bağımlılığımızdan kurtulacağız hem de istemezler ya onlarla aramızda bir savaş çıksa onları nakavt edebileceğiz…

 4. D.Yasin KÖLEOGLU
  Temmuz 5, 2007, 12:18 am

  Gerçekleri görememek için bahsedilen ‘kör’ silahlardan olmak lazim.

 5. AHRAM
  Temmuz 8, 2007, 6:14 pm

  bencede icimizden satilmis cok serefsiz var muhalefette her partide her devlet dairede kurumlarda cok ajan var abd ye calsisan bu yüzden istemezlet bizim savas taktigi gelistirmemezi.bence intihar degil öldürülüp intihar süsü verilmistir yapan alcaklarin eli kirilsin kendi kanlarinda bogulsunlar insallah

 6. yaritza
  Temmuz 10, 2007, 8:53 pm

  AHRAM Says:
  Temmuz 8th, 2007 at 6:14 pm
  bencede icimizden satilmis cok serefsiz var muhalefette her partide her devlet dairede kurumlarda cok ajan var abd ye calsisan bu yüzden istemezlet bizim savas taktigi gelistirmemezi.bence intihar degil öldürülüp intihar süsü verilmistir yapan alcaklarin eli kirilsin kendi kanlarinda bogulsunlar insallah

  Amin kardeşim…

 7. karakartal
  Temmuz 14, 2007, 12:25 pm

  Batı ile ozellikle ABD ile savaşta Turk ordusunun işi çok zor. Bırakın savaş uçağını her devlet dairesinde mevcut Microsoft ürünleri ile bütün bilgileriniz elde ediliyor. Microsoftun bunu anında şalışmaz hale getirme yetisi var. Bırakın silah sistemlerini. Bir savaşta bankalarınız-havaalanlarınız-haberleşme hatlarınız bilgisayarın kullanıldığı bütün savaş sistemleriniz bir saniyede çalışmaz olacak. Ucak falan kaldıramazsınız bile.

 8. xmen
  Temmuz 15, 2007, 6:30 pm

  evet beyler baya karamsar kalmışsınız sanırım,içinizi biraz ferehlatayım; pardus adında tübitak ve birkaç kurumun desteklediği işletim sistemi geliştirilmekte(geliştirilmekte diyorum çünkü yazılımın son versiyonu yoktur.)Yakın zaman içerisinde milli savunma bakanlığımız öncülüğünde askeri sistemlerin bu yazılıma geçecekler,askeri hiçbir yazılım açıklanmaz,günümüzde her ülke kendi yazılımını gerçekleştirmekte ve artık stratejik ortaklarımızda değişmektedir..

 9. murat
  Temmuz 16, 2007, 12:20 pm

  slm millet . türkü türke kirdirmak istiyorlar bu serefsizler hep amerikani dediyi olucak yahudinin yani demek bizim okdar aklimiz calisiyorki ama neye fesastliga yolsuzluga yani kim fazla verise ona allman lar vede dis devletler ülkesi icin elinden geleni yapiyor peki biz neden üc kurusa kendimizi dis ullkelere saatiyoruz neden üctane mühendis birden innta´har ediyor aklinimi yitirdiler yazik yazik ben derimki yeter yazik innsanlar ölmesin satilmayalim derim

 10. dikkatle okuyun
  Temmuz 19, 2007, 3:27 pm

  size cok guzel bir ornek verecem. bunu dikkatle okursaniz herseyi anlarsiniz. abd, ıraka neden bu kadar sorunsuz vede kısa surede girdi biliyormusunuz. basitce soyluyorum , ırakın elindeki tum radar vede askeri sistemlerin hepsi ingiltere tarafından verilmisti. savas sırasında ingiltere uydulriyla kodlar yolladi. ırakın tum savunma radar vede sistemleri etkisiz hale geldi. kısaca simdilik bunlar gerisini siz dusunun

 11. bozkurt
  Temmuz 23, 2007, 4:21 pm

  boyle seymi olur kardesim amerika zaten amerikayla savasmamız yakındır.tabi hükumet akp oldugu sürece yine bi anlasma yapar sizle savasmıcaz derizya neyse.zaten dünyanın en büyük savascıları Türkler yılllardır topraklarına yapıstı kaldı 3 tane terrost i yok edemiyoruz çünkü akp istemiyo çünkü kürt sempatizanı çünkü karısı kürt milletvekillerinin çogu ya kürt ya yobaz bu is boyle yürümez ben askerin darbe yapması gerektigini düsünüyorum sadece akp ye deil bütün partileri kapatmalı asker yönetsin asil Türk milletini yok bu milletin dini daha çok sömürülür! asker gelirse cani apo yuda asarız leyla zana yıda asarız bütün dtp ve yandaslarınıda asarız artık askeri aktif görmek istiyorum ve TSK ya artık dahaçok bütce verilmeli düsman ülkeler her gün büyüyor haydi yaşar paşa tek umudumuz sensin

 12. akıncılar
  Temmuz 23, 2007, 8:22 pm

  Yorumunuz Reddedildi :SİTE YÖNETIMI

 13. muhammet
  Temmuz 27, 2007, 5:26 pm

  Bir nokta daha var bırakın ülke güvenliğini kişisel güvenliğimiz bile tehlikede Kişisel bilgisayarınız sizi gözetleyebilir. dinleyebilir.
  şunu google’de aratın :
  Microsoft bizi dinleyebilir mi?

 14. Ağustos 3, 2007, 8:17 am

  arkadaşım sen kafayı yemişsin o ne demek asker darbe yapsın sen de hiç akıl yok asker darbe yaparsa 50 sene gerı gıder turkiye boyle kafa tası millyetçiliği yapmayın bu kimseye bir sey kazandırmaz sen butun kurtlerı öldüreceğinimi zannediyorsun teror 1988 den berı var bu akp nın suçumu durust ol bıraz apo mhp bastayken yakalandı nıye asmadı sayın bahçelı tayyıpe ıp atacagına kendı assaydıya neyse politika yapmayalım vel hasıl boyle kafa tası mıllıyetçılıgı dıs guçlerın ısıne yarar bız bırbırımızı yerız onlarda bızı ırak gıbı olmak ıstemeyız dımı

 15. emre selman kaplan
  Ağustos 15, 2007, 11:44 am

  esselamu aleyküm arkadaşlar
  şunu herkes bilsin Allah dilemez ise hiç kimse bir şey yapamaz. Bunu neden söylüyorum,arkadaşın biri ameriika ve izrail herşeyi yapar diyor,ben buna katılmıyorum,bizler elhamdülillah inançlı insanlarız,biliyoruz ki Allah bize yardım eder.Allah bize yardım ettiği zaman ancak biz galip geliriz,başkası bize galip gelemez.zamanın birinde abd iranı vurmak istedi ve ne oldu ucakları ve helikopterleri birbiriyle çarpıştı ve hiç bir şey yapamadı.neden çünkü Allah izin vermedi, aynı Ebrehe’nin fillerine izin vermediği gibi. biz biliyoruz ki ülkemizde (çerçeveyi dar tutmayın ülkemizde derken 1.5 milyar İslamaleminin yaşaadığı topraklar) bir sürü cia,mossad.kgb… vs ajanlar cirit atıyorlar.bizim,kendi kontrollerinden çıkmamızı istemiyorlar, bunun için herşeyi yapıyorlar ve milyar dolarlar harcıyorlar.
  ve aselsan…..
  ümmetimizin abeyinin bağımsızlığı için en önemli stratejik kuruluşlarından biri.biliyoruzki aselsanın böyle bir şey geliştirmesi abd ve izrail için iyi bir şey değil. türkiye bu sistemleri hemen yarın uçaklarımıza monte etip uçaklarımızı abd ve izrail menşeinden çıkarmamız lazımdır.ve hatta devletimizin aselsanı ve çalışanlarını özel korumaya almalıdır.

 16. gönülzengin
  Eylül 2, 2007, 9:42 pm

  cözüm basit : disaridan (mesela amerikadan) silah alma!teknolojini sanayini (gizlice) gelistir,kendi silahini kendi yazilimini kendin yap,kimse seni kisitlayamasin,sendeki silahin ne oldugunu bilemeyincede icinde korku düssün.

 17. Eylül 4, 2007, 6:08 am

  slm arkadaşlar bu adamların düşünceleri apaçık ortada türkiyeyi savaş sırasında silah kulanılmama haline getirmek.önce iran daha sonra türkiye vurmayı düşünüyorlar,içimizde ki namusuzlar bizi resmen satıyorlar.allah yardımcımız olsun

 18. kemalist
  Aralık 14, 2007, 1:09 pm

  arabistan ya da iran sevdalılarının Türkiye’de ne işi var?
  burada tek lider vardır o da Atatürk

 19. kemalist
  Aralık 14, 2007, 1:09 pm

  vakit gazetesi neden orduya yükleniyor?

 20. Ocak 24, 2008, 8:32 pm

  dünyanın en kudretli ordusuna sahibiz,bu iş açık açık abd ve israil işidir,2006 mayısında türkiyenin gizli bir nükleer deneme yaptığını eminimki bilmiyordunuz,arkadaşlar eğer türkiye butür bilimsel gelişmeleri tamamlasaydı,önümüzde ne abd ne israil ne rusya kalırdı

 21. abdurrahman ekmekçi
  Nisan 14, 2008, 9:55 am

  tefrikaya düştüğümüzden böyle olaylar başımızı geliyor

 22. Aralık 31, 2008, 8:16 am

  üniversiteler kavga ortamı yok başörtüsü …..daha birçok konu ile ugraşacaklarına bu ülkeye mühendis ,icatçı profosörler yetiştirsinler bu zaman kadar ne yepmışlar ha bir ucagın hedef kilitleme sistemini degiştirecek hangi çalışmalar yapmışlar rektörlerin artık çalışması lazım boş işlerlr sen sagcısın sen solcusun diyerek zamanında bu milleti biraraya kırdırdınız artık bu millet uyandı herşeyi çok iyi görüyor israilli bilim adamları sabahlara kadar çalışırken bizimkiler ise koltuk peşinde

 23. abdullah
  Ocak 11, 2009, 9:53 pm

  ya bakıyorumda çok güzel yorumlar var ama iş bunları bitirmeye gelince hemen birimiz sagcı birimiz solcu olup çıkıyoruz, yada şu taraftan bakalım bu günün gençlerine baktığımız zaman yüzde doksanı avrupalı gençlere özeniyor. biz değilmiyiz gerçekleri anlatan alimleri asan biz değilmiyiz mühendizleri laikliğe inanmıyor diye ceza evine gönderen. demeki biz bunları hak etmişiz. ALLAH TUALA BİLE DİYORKİ HAK ETTİĞİNİZ GİBİ YAŞARSINIZ, O zaman ilk önce kendimizi düzeltelim.

 24. Ocak 17, 2009, 4:11 pm

  bu halk uyandı türkiye inşallah 10 sene içinde dünyaya hükmedecek OSMANLILININ torunlarına bu yakışır uyanık olmak lazım herşeyimizi kendimiz üretmeliyiz silahımızı ,ilacımızı,tohumumuzu ve digerlerini
  İsrail köpegi bugün filistine yaptıklarını yarın bize yapar çok uyanık olmak lazım KARDEŞLERİMİZE SAHİP OLMAK LAZIM BUGÜN İSRAİLE KAFA TUTAMIYORSAK SEBEBİ BELLİ çünkü İsrail güçlü herseyi kendi üretiyor çalışıyor yapıyor rbu devlete sadık olmak lazım bir vali bir belediye başkanı bir ögretmen bir ögrenci görevini iyi bölmeli koltuk şavaşına girmemeli içerideki ajanları görmeliyiz kim kime itaat ediyor bilmeliyiz biraz umutlu olalım biz güçlü bir İmparatorlugun evlatlarıyız düşmanlarımız bizi iyi tanır Biz OSMANLININ torunu olarak tekrar dünyaya adalet dagıtacagız zafer yakındır arkadaşlar siz hiç korkmayın ABD,İsrail ve yandaşlarından yeterki uyanık olalım birbirimize düşmeyelim kardeş kanı dökmeyelim zaten senelerce bizi oyaladılar bu gibi işlerle kısacası herkes üzerine düşeni yapacak bananecilik olmayacak ne demişler AT ÖLÜR MEYDAN KALIR YİGİT ÖLÜR ŞAN KALIR TÜRKİYE için çalışan herkese teşekkürler

 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: