Kapitalizm Çökecek mi?

Pantolon üreten bir konfeksiyoncuyu ele alalım.Kumaşın fiyatı 50 lira olsun ve pantolon 100 liraya satılsın. Böylece üretim sonucu pantolona 50 liralık yeni bir değer eklenir. 50 liranın sermayeyi koyan kişiyle emekçi arasında eşit olarak paylaşıldığını varsayalım. Emekçi kendi parasıyla ancak 25 liralık bir pantolon alabilir. 25 liranın tamamını tüketmek zorunda kalır.Çünkü binlerce emekçinin toplam geliri ancak sermaye sahibi kadar etmektedir.Sonuçta emekçi kenara para koyamaz. Parasının hepsini tüketir.

Sermaye sahibi ise 25 liranın hepsini tüketemez. Bu parayla ne yapar? Sermayesini büyütür ve pantolonu Türkiye gibi ülkelere satar. Buna karşılık Türkiye’den tahvil, hisse senedi vb. ekonomik ve siyasi teminatlar alır.Zamanla Türkiye’nin de üretim artığı oluşur.Üretim artığını satmak için daha yoksul ülkeler arar.Mesela Ortadoğu ülkeleri gibi.Dünya’da belli sayıda ülke olduğu için bir süre sonra bütün ülkelerin üretim artığı oluşacaktır ve satacak ülke bulamadıkları için üretim artığı ellerinde kalacak, bu da kapitalizmin sonu olacaktır. Bugün, Avrupa ülkelerinin, Kuzey Amerika ülkelerinin ve birkaç Asya ülkesinin üretim artığı vardır.En büyük pazarlardan biri olarak görülen Hindistan’da bile üretim artığı ortaya çıkmaktadır.

1. ve 2. Dünya Savaşları üretim artığını satmak isteyen ülkelerin aralarında paylaşmazlık çıkması sonucu çıkmıştır.Yine Amerika’nın Irak’a saldırması Ortadoğu pazarını ele geçirmek içindir. Fransa’nın ABD’ye karşı çıkmasının nedeni ise daha önce Fransa’nın üretim artığından Ortadoğu’ya satarak kurtuluyor olmasıdır.

  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: