‘PKK’nın Silahları ABD’den’

PKK’nın Silahları ABD’den

Irak’ta kaybolan silahların akibeti belli olmaya başladı.

22 Şubat 2007 Perşembe 09:57

Irak’ın Yeniden Yapılandırılması Özel Denetim Müfettişliği Ofisi Baş Müfettişi Stuart W. Bowen’in Pentagon’a sunduğu 30 sayfalık rapor, büyük soygunu gözler önüne serdi.

Kuzey Irak’ta Osman Öcalan’ın şoförlüğünü yapan ve 3 ay önce Habur Sınır Kapısı’nda güvenlik güçlerine teslim olan “Hacı” kod adlı İbrahim Polat’ın, Kürt grupların PKK’ya silah ve patlayıcı madde temin ettiğini ve ABD’li askeri yetkililerin her ay Murat Karayılan’la görüştüklerini ileri sürmesinin ardından, ABD’nin Irak’a verdiği ve kaybolan silahlar yeniden gündeme geldi.

Irak’ın Yeniden Yapılandırılması Özel Denetim Müfettişliği Ofisi Baş Müfettişi Stuart W. Bowen, ABD Savunma Bakanlığı’nca Irak’a verilen 370 bin silahtan 360 bininin nerede olduğunun bilinmediğini tespit ederek, kayıp silahların envanterini de çıkarmış.

“Hacı” kod adlı İbrahim Polat’ın, Irak’taki Kürt grupların terör örgütü PKK’ya silah ve patlayıcı temin ettiğine ilişkin itiraflarının ardından gözler ABD’nin kayıp silahlarına çevrildi. Bowen’in Pentagon’a sunduğu 30 sayfalık raporda kayıp silahlar gerçeğine işaret ederek, silahların nerede olduğunun bir an önce tespit edilerek Irak Savunma ve İçişleri Bakanlığı’na kaydedilmesi gerekliliğine vurgu yaptı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz Kurban Bayramı’nda gerçekleştirdiği Lübnan gezisinde, “PKK’nın elinde ABD menşeli silahlar var” açıklamasında bulunmuştu. Başbakan Erdoğan’ın bu tezini ABD Savunma Bakanlığı’na sunulan rapor da doğruladı. Rapora göre ABD’nin Irak’ın yeniden yapılandırılması amacıyla 2003 yılından bu yana gönderdiği silahların kimlerin eline geçtiği bilinmiyor.

ABD’nin Irak güvenlik güçlerine verdiği silahların başta terör örgütü PKK’nın eline geçtiği iddiaları üzerine Pentagon, Irak’ta silah soruşturması başlattı. Soruşturmanın önemli bir bölümünü ise Başmüfettiş Bowen yürüttü. 28 Ekim 2006′da tamamlan rapor ABD Savunma Bakanlığı’na sunuldu. Raporda, ABD’nin Irak Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’na bağlı Irak Güvenlik Güçleri’ne (ISF) sağladığı 370 bin silahtan sadece 10 bininin kayıt altına alınabildiği ifade edildi. Raporda, Aralık 2006′ya kadar Irak’a yaklaşık 325 bin ekipmanın sağlanacağı, bunlardan 277 bin 600′ünün Ağustos 2006′da gönderildiği belirtildi. Raporda, “Senato Silahlı Hizmetler Komitesi’nin sağlanacak silahların kalitesi, tipi ve miktarını tespit ettiği yardım Irak Yeniden Yapılandırma ve Yardım Fonu (IRRF) çerçevesinde Irak’a gönderildi” denildi.

Bowen, raporda 370 bin 251 silaha yaklaşık 133 milyon dolar harcandığını ifade etti. Raporda 19 anlaşma ve 142 teslim belgesi yoluyla Irak’a ulaştırılan silahlar arasında özellikle PKK’nın kullandığı Kalaşnikof marka silah ile son yıllarda Türkiye’de birçok olayda kullanılan Glock marka tabancaların Irak’a en çok sağlanan silah olduğu bilgisine de yer verildi. Bowen, Irak Savunma Bakanlığı tarafından kayıt altına alınan silahların ABD tarafından gönderilen silahların seri numarası ile uyuşmadığına dikkat çekip, silahların bir an önce Irak’ın Savunma ve İçişleri Bakanlığı’na kaydedilmesini istedi.

Rapora göre ABD’nin Irak’a yaptığı silah yardımının dağılımı şöyle: 138 bin 813 9mm Glock, 165 bin 409 Kaleşnikof AK- 47, 38 bin 53 Glock 9 mm generic, 14 bin 983 makineli tüfek RPK, 384 shotgun, 60 keskin nişancı tüfeği Siper Rifle, bin 528 Luncher RPG- 7 roketatar, 3 bin 900 el bombası

 1. sevgi
  Mayıs 22, 2007, 5:17 pm

  belki bu konuyla ilgili değil.ama ben size yalvarıyorum.pkk nın
  dindeki yerini bu siteye taşıyın.tamamen gerçeklerden oluşşun.
  insanlığa büyük bir iyilik yapmış olusunuz.çünkü insanlar ancak
  din için bu görüşü bırakırlar.

  • doğru
   Kasım 19, 2010, 7:06 pm

   BÜYÜKLERİN Mİ ÖĞRETTİ

 2. ABDULAZİZ POLATKAN
  Haziran 17, 2007, 3:56 pm

  BİZ BU VATANI N,İCE ZORLUKLARLA KAZANDIK BUNU BÜTÜN CİHAN BİLİYOR ANCAK BU MÜKEMMEL MİLLETİN VE BU ŞAHANE DİNİ YOK ETMEK İSTEYEN DÜŞMANLAR MUSTAFA KEMALİNDE DEDİĞİ GİBİ BENZERİ GÖRÜLMEMİŞ BİR GALİBİYETİN SAHİBİ OLMAK ÜZERELER ÇÜNKÜ DOST BİLDİĞİMİZ ABD SİLAHLARINI Bİ YANDAN İNCİRLİK VE İSKENDERİYEDE BULUNDURUYOR Bİ YANDAN DA 30 BİN ŞEHİT VERDİĞİMİZ KALLEŞLERE VERİYOR EĞER BİZ BÖYLE DEVAM ETMEZSEK SIRA BİZE GELİCEK

 3. Kadir DAĞHAN
  Temmuz 2, 2007, 6:15 pm

  Zaten ABD nin pkk ya yardım yaptığı 1985 yılında da biliniyordu ama milletimize söylenmiyordu.şimdi bana söyleyin bu kadar milletin hakkını bu kadar gencecik şehitlerimizin,gül fidanlarının haklarını nasıl ödeyebileceksiniz siyasetçiler.halkın sırtından geçinerek nerye kadar ilerleyeceğinizi zannediyorsunuz.ama elbet bunun sonu olacak.bizzat kendi elime geçen ilk fırsatta sizi kara toprak bile kabul edebilecek mi merak ediyorum ve bunu deneyeceğim.orda dağda gencecik fidanlar can verirken,siz pahalı 450 milyarlık arabaya binmesini ii biliyorsunuz.ama devranı döndüreceğim.biraz zamanım kaldı ondan sonra bu ismi duyacağınıza inanıyorum.ben ve benim gibi içinde vatan sevgisi iman sevgisi bulunan kardeşlerimle hak yolunu bulacak,herkes cezasına razı olacak.unutmayın ASLANLAR GECE AVLANIR….

 4. Ağustos 4, 2007, 5:08 pm

  abd türkiyeyi askeriyle yok edemez çünkü çannakklaeyi bilio
  atom bombası atamaz çünkü nereye atacak doğuya atsa israil kutsal toprak diye saldırrır marmaraya atamaz çünkün ayosofya var hıristiyanlar orayı kilise haline getirmek isterler kuzeye atamazlar çünkü rusya var onun içibn bizi herzamanki gibi içten yıkmaya çalışacak
  bunu ilk olarak şumaddelerle yapcak
  1) terörle
  2)okullarımızda yabancı dile ağırlık vererek
  3)gençlerimizi yok ederek
  allahın izniyle o tuzaklara düşmeyeceğiz

 5. deniz
  Ağustos 17, 2007, 12:08 pm

  kardesim turkiye’de 10 miyon fethullah ci ,tarikatci oldugu iddia ediliyor.adamlar seni icerden satin almis.senin basbakanin bop esbaskani. bu sartlarda abd/israile karsi ne sansimiz olabilir.tek cikar yolumuz Turk ordusunun, bir an once devrim yasalarini hayata gecirip,icerideki kurtcu,tarikatci unsurlardan kurtulup,devletin icine nufuz etmis her turlu yabanci unsurlari temizleyip yonetimi tekrar TURK insanina vermelidir.

 6. Ocak 24, 2008, 8:41 pm

  allah bu kürtlerin artık belasını versin,kendileri herzaman türk milletinin eteğinde yaşamış işe yaramaz bir toplum,müslüman oldukarıda şüpheli,pkk denen soykırımcı adi it toplulğuda ermenistan abd israil yunanistan ve zamanında suriye ve iran tarafından beslendi,biz türkler 60 yıl sonra neredeyse bu toprakların sahibi olmamızın 1000.yılını kutlayacağız,ve şuna adım gibi eminim,dünyada tek türk kalana dekk bu topraklar bizimdir,vatan sevgisi iman sevgisidir,vatanına hainlik yapanda müslüman değildir

 7. ergün
  Ocak 3, 2009, 3:14 am

  arkaslar,yurtaslar
  türkler ile kürtler kardestir,MALAZGIRT’e yan yana savastik
  CANAKKALE de can cana savastik,
  eger bir gün,kürtlerin devleti olacaksa,bir din düsmani amerika ve emelleri mandasi altinda olacak.
  ve o zaman haliniz yakinimizda irak’in halinden beter olursunuz,
  çünkü yukarideki yazdiklarimin acisni çikarirlar sizden,ve diger arap ülkeleri gibi sömürürler sizi son nefesinize kadar.
  NAMUSLU bir hayat için,el ele çalismaya mecburuz,yapmayin bunlari,çocuklarimizi,torunlarimizi düsünün,
  bak Filistin’e,Irak’a,Lübnan’a,Afganistan’a….ve digerlerine..
  ingizlerle isbirligi yapip,kendilerini bu halere soktular,ve bir millet olan araplari,20 devlet yaptilar!niye?
  BÖLECEKSINKI ONLARI DAHA RAHAT KONTROL EDESIN!!!
  ama ANADOLU’MUZU bölemiyecekler,ve o ANADOLU’NUN halki
  tarihimizin gösterdigi gibi,hakli ve galip gelecektir!!!
  CÜNKÜ ALLAH DOGRUNUN YANINDADIR!!!!!!!

 8. Ocak 4, 2009, 8:38 pm

  TÜRK MİLLETİ
  UYUMAYIN…
  ZALİMLER HER ZAMAN ZALİMDİR!
  BUGÜN FİLİSTİNİN BAŞINA GELENLER 5-6 YILA KALMAZ BİZİM BAŞIMIZA GELECEK. BU KADAR AMERİKAN HAYRANI, BU KADAR AVRUPA MERAKLISI KANSIZLAR VARKEN ,DÜŞMANI DIŞARDA DEĞİL, İÇERDE ARAYIP, YOK ETMELİYİZ. TÜRKÜM DİYEN, VATAN VE BAYRAK İÇİN, NESLİMİZİN, SOYUMUZUN GELECEĞİ İÇİN, TÜRK SOYU İÇİN HAYDİ….
  GEREĞİNİ YAPALIM.

 9. emrah
  Ocak 5, 2009, 11:44 pm

  simdi burda sunu bellirtmek istiyorum kurtlerin bu vatanda ne kadar kan doktukleri tarih kitaplarinda belli tc nin kurulusundaki emekleri de belli tc kurulusundan sonra inkar politikalari da belli bundan on sene once kurt kelimesini kullanan ya hapiste yada iskencede oluyordu pkk dis guclerin isiymis ya dis guclermi kurtlerin dillerini kulturlerini herseylerini yasakladida kurtler pkk adinda bir orgut kurupta devlete karsi savasmaya basladi yani bizim hic kabahatimiz yokmu burda bazi arkadaslar kurtlerin muslumanligindan suphe ediyorlarmis bediuzaman kimdir selhaddin eyubi kimdir mevlana halid kimdir seyid ubeydullah kimdir hatta fatih sultan mehmedin hocalarindan molla gorani kurt degilmi yani kurtlerin her seylerine yasak koyacaksin onlarda insani haklarindan taleb etiklerinde ya terorist yada dinsizler oylemi yeter artik diyorum kurtler bu ummetin bir parcasi turkce konusan bulgar cingenesi icin harp ilan edersiniz ama kendi ulkenizde yasayan hic bir kurdu tanimayacaksin yazik ilahi adalet er yada gec tecceli edecektir ama allaha inanlaradir sitemim turkluge tapalara degil

 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: