Soya yiyen kadınlar hamile kalma imkanlarını kaybedebiliyor…

1.Soya yiyen kadınlar hamile kalma imkanlarını kaybedebiliyor…
2.Bira, erkeklerde kısırlık meydana getiriyor…
1.
İngiltere’de King’s College’de Üretim Biyolojisi alanında çalışmalar yapan Prof. Dr. Lynn Fraser, çocuk sahibi olmak isteyen ve hamile kalmaya çalışan kadınları soya ve yan ürünleri konusunda uyardı.

King’s College, London araştırmacılarından Prof. Lynn Fraser’in açıklamasına göre; soya ağırlıklı gıdalar yiyen kadınlar hamile kalabilme şanslarını azaltmaktadırlar. Bu sebeple bilhassa ay içinde hamile kalabilmenin en verimli günlerinde bu gıdalardan uzak durmalıdırlar.

Prof.Lynn Fraser, soyada bulunan “genistein” maddesi ile temas içerisine girerse erkek sperminin buluşma noktasından hızla geçip gittiğini tesbit ettiğini belirtiyor.

Laboratuar testleri soyanın, kadının yumurtaları ile spermi buluşturmaya izin veren mekanizmanın kimyasal yok oluşunu doğal olarak meydana getirdiğini teyid etmektedir. Ekip soya diyetine tabi tutulan fareleri çiftleştirerek teoriyi test etmektedir.

Bu durumdaki kadınların soya sosu, soya sütü ve benzeri ürünler tüketmemesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Fraser, bu ürünlerin kadının doğurganlığını olumsuz etkilediğini kaydetti.

Soya fasulyesinin içinde bulunan “genistein” adlı bir maddenin spermlerin yumurtayı döllemesini engellediğini belirten Prof. Dr. Fraser, deneyleri sırasında insan spermlerinin küçük dozda genistein maddesi içinde bir saat bekletildiklerinde, yumurtaya girmelerini sağlayan başlıklarını kaybettiklerini tespit ettiğini bildirdi.

Bu nedenle anne olmak isteyen kadınlara, soya bazlı besinlerden uzak durulması tavsiyesinde bulunan Prof. Dr. Lynn Fraser, özellikle de hamile kalma olasılığının arttığı dönemlerde soya tüketmemeleri gerektiğini önerdi.

Johns Hopkins Children’s Center and the Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health’deki bir diğer araştırma gurubunun yayınladığı rapora göre, anneleri “genistein” içeren soya dieti ile beslenmiş erkek farelerde anormal genital organlar meydana geldiği ve ergen emsalleri gibi seksüel fonksiyonu gösteremedikleri bildirilmektedir.

Ülkemizde Amerikan kaynaklı reklam ve propağandalarla Amerikalı firmaların kontrolunda ithalatı ve çeşitli ürünlerle birlikte tüketimi teşvik edilmeye çalışılan soyanın ortaya çıkan bu özelliği acaba gizli bir nüfus planlanması gayesi ile, bilinerek mi teşvik ediliyordu?

Bazı açıkgöz gıda üreticisi de sırf haksız kazanç uğruna köfte, döner vs gibi gıda ürünlerinde et görüntüsü verdiği ve daha ucuz olduğu için soyayı kullanmaktadırlar.

2. Yine Prof. Lynn Fraser’in gerçekleştirdiği araştırmaya göre: Biradaki östrojen, spermi etkileyerek etkisini zayıflatıyor; erkeklerin dölleme yeteneğini azaltıyor.

Sakıncaları açısından bugüne kadar sadece yaptığı göbekle gündeme gelen biranın erkek kısırlığında da önemli rol oynadığı ortaya çıktı. İngiliz bilim adamları biranın erkeklerin dölleme yeteneğini azalttığını saptadı.

Londra’daki King’s College bilim adamlarından Profesör Lynn Fraser’ın gerçekleştirdiği araştırmaya göre, bira, böcek ilacı ve boya gibi maddelerde bulunan östrojen, spermin kadın vücudu içindeki davranışlarını değiştiriyor. Buna göre, söz konusu östrojenden etkilenen spermler, zamanından önce “olgunlaşarak” etkisini yitiriyor.

Spermler yumurtaya ulaşıp temasa geçtikleri an, yumurta duvarını delebilmek için bazı “delici” enzimler salgılıyor.

Biradaki östrojen, spermlerin daha yumurtaya ulaşamadan söz konusu enzimleri salgılamasına neden oluyor. Bu da delici enzimden yoksun kalan spermin yumurtayı dölleme gücünü kaybetmesine sebep oluyor.

Ülkemizde alkollü içeceklerin yıllık tüketimi 1 milyar litreye dayanmışken, bu gurupta biranın payı 885 milyon litreye ulaşmaktadır. Yukarıdaki bilgilerle bu tüketim rakamını yan yana koyduğumuz zaman genç neslimizin ne denli tehlikelere maruz kaldığı ortaya çıkmaktadır.

Kaynaklar:
http://www.guardian.co.uk/medicine/story/0,11381,1511754,00.html?gusrc=rss#article_continue
http://www.hopkinschildrens.org/pages/news/archivedetails.cfm?newsid=129
http://www.ntvmsnbc.com/news/329964.asp

 1. ee
  Haziran 6, 2007, 11:54 am

  almanlar nasıl ürüyor ozaman?

 2. ayşen
  Temmuz 10, 2007, 4:23 am

  eğer öyleyse hemen soya tüketmeye başlıycam

 3. burkelay
  Temmuz 23, 2007, 7:52 pm

  inanır mısınız bilmem ama hamileliklerim esnasında soyayı çok fazla tükettim. 3 çocuğum var ve hepsi de dalyan gibi… zannedersem bu da bi karalama politikası…

 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: