Medeniyet dedikleri

Tükürün ehl-i salîbin hayasız yüzüne!

Tükürün onların asla güvenilmez sözüne!

Medeniyet denilen maskara mahlûku görün,

Tükürün maskeli vicdanına asrın tükürün!

Mehmet Âkif

Tarihimizin kaydettiği müstesna isimlerden biri olan Mehmet Akif’in ismi herhangi bir sebeple anıldığında, ülkemizdeki kimi fikir adamlarının rahatsızlık duyduğunu ve bunu çeşitli şekillerde örtülü olarak dillendirdiklerini görürüz. Bir “İstiklal Marşı Şairi”ni açıkça hedef almak, Akif’i gönlünde yaşatan bu milletin nefretine maruz kalmak demek olduğundan, bu kimseler M. Akif’in şiirlerinde kullandığı bazı kavramları ya gerçekten yanlış anlayarak ya da kasıtlı olarak çarpıtarak merhum M. Akif Ersoy’u olduğundan farklı biri gibi göstermeye ve onu bu şekilde karalamaya çalışırlar. Bu kavramlardan biri de “medeniyet”tir.

İstiklâl Marşı’nın dördüncü kıtasında geçen “Medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar” mısraından yola çıkarak Akif’in medeniyet düşmanı olduğunu ileri sürenler vardır. Acaba, bu milletin çektiği acıları evvela kendi yüreğinde hisseden bir gönül ve dava adamının, bu millete en zor günlerinde hediye ettiği İstiklal Marşı ile yürekleri coşturan ve milletimizin millî mücadelede şahlanışında önemli bir paya sahip olan büyük bir şairin, Batı ve Doğu edebiyatlarına hakim, Fransızca’yla birlikte Arapça ve Farsça’yı iyi bir şekilde bilen ve Batı’yı sürekli takip eden, Kur’ân’ın tercümesini yapacak kadar dini bilgisi olan, Hugo ve Tolstoy’la birlikte Sadi’yi anlamaya çalışan aydın bir fikir adamının “medeniyet karşıtı” olduğunu söylemek mümkün müdür? Bu sorunun cevabını M. Akif’in hayatıyla birlikte yazdığı eserlerinde bulabiliriz. Bu yazı, Mehmet Akif Ersoy’un medeniyet anlayışını ortaya koymayı ve bu konudaki yanlış anlaşılmaları ortadan kaldırmayı amaçlayan bir çalışmadır.

Medeniyetin Tarifi

Sözlük anlamı yanında terim anlamı da olan “medeniyet” kelimesi, özellikle Tanzîmat’tan sonra birçok fikir adamımız tarafından tartışılmıştır. Bugün de tartışılan bu kavrama Tanzimat’tan itibaren yapılmış belli başlı sözlüklerimizde şu anlamlar verilmiştir. Lügat-ı Nâcî: “Medenîlik, şehirlilik, bedevîliğin zıddı. Terakkiyât-ı hâzıraya muvafık surette maîşet ve ictima” (Muallim Nâcî, 1995); Kâmûs-î Türkî: “İlim, teknik, sanayi ve ticâretin nimetlerinden gerçek anlamda yararlanarak, bolluk, rahatlık ve güvenlik içinde yaşayış, hazariyet, terakkî. (Şemseddin Sâmî, 1989); Mükemmel Osmanlıca Lügat: “Bedeviyetin zıddı. Medenîlik, şehirlilik, terakkîyât-ı hazıraya muvafık surette maîşet ve ictima” (Ali Nâzimâ, 1318); Osmanlıca-Türkçe Sözlük: “Şehirlilik, hayattan tam faydalanmak, iyi ve rahat yaşama. (Özön, 1997); Osmanlıca-Türkçe Ansiklopedik Lügat: “Medenîlik, şehirlilik, uygarlık” (Devellioğlu, 1993); Türkçe Sözlük: “Uygarlık” (Türk Dil Kurumu, 1988); Osmanlıca-Türkçe Lügat: “Medenilik, şehirlilik uygarlık, bir topluluğun hayat tarzı, bilgi seviyesi, sanat gücü, maddi ve manevi varlığı ile ilgili vasıfların tamamı. İlim teknik sanayi ve ticaretin nimetlerinden gerçek anlamda yararlanarak bolluk güvenlik ve rahatlık içinde yaşayış.” (Risale-i Nur Enstitüsü, 2001)

Bu kavram üzerinde duranlardan biri de Ziya Gökalp’tir. Gökalp, “Türkçülüğün Esasları” ve “Türkleşmek, İslamlaşmak, Muasırlaşmak” isimli eserlerinde medeniyet ile ilgili görüşlerine yer verir. Gökalp, Türkçülüğün Esasları’nda kültür ve medeniyet arasındaki ilişkiyi ortaya koyarken medeniyetin tanımını da yapar. Buna göre medeniyet, “Aynı gelişmişlik düzeyinde bulunan birçok milletlerin toplumsal yaşayışlarının ortak bir toplamıdır.” (Gökalp, 1994, s. 25) Örneğin, Avrupa ve Amerika gelişmişlik düzeyinde, bütün Avrupalı milletler arasında ortak bir Batı medeniyeti vardır

 1. muhammet
  Temmuz 6, 2007, 9:25 pm

  bu medeniyet lafı bizi zaten aşar o bize zaten uymaz ama Allah ona uymaktan herkesi kurtarsın ne demek ya medeniyet gör biraz derlerya bunları görmesemde olur. medeniyet herkes için tek dişi kalmış canavar olmalı bu gibi şeyleri hemen geçmeliyiz ve herkese en azından birkezde olsa (dil belası) nı okumalarını tavsiye ediyoru m ben birkez okudum çok iyi şeyler algıladım anlatsam dünya sıgar içine çünkü dünyada olup biten şeyler onda hiç yazmıyor. çünkü onu uygulasan zaten bu fikirlerden eser kalmıyor. (ben bir daha okusam fena olmaz inşallah) Allaha emanet olun canlar..

 2. selcuk bey
  Ekim 11, 2009, 1:27 pm

  ingiliz kafiri siir

  ingiliz kâfiri, islâm beldesinde,
  ahmaklari bularak, hem besler, hem de,
  islâma hücûm yollarini ögretir,
  islâmiyyete uyana gerici denir.
  Çiplak gezmek, içki, sehvet moda olur.
  din kardesligi, sevismek unutulur.
  islâm düsmânlar›, köpekleri besliyor,
  bunlar›, mü’minlerin basina geçiriyor.
  Hepsi, islâmiyyete, ahlâka saldriyor.
  Allahü teâlâ da, cezâlarini veriyor.
  Çünki, Kur’ân-i kerîmde Rabbimiz va’d ediyor,
  islâmiyyeti elbet, koruyacagim) diyor.
  Müslimânlara da: (Düsmana aldanmay›n,
  çok çalisip ondan üstün olun) buyuruyor.

 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: