Başlangıç > Nuh Gönültaş > web tasarımcıları için web üzerindeki kullanışlı araç

web tasarımcıları için web üzerindeki kullanışlı araç

 

 

herhangi bir proje üzerinde ya da bir başka şey üzerinde çalıştığım çoğu zaman, web üzerinden kullandığım ve kullanışlı bulduğum pek çok araç bulunuyor. bu araçlar hem tasarımcıların ve geliştiricilerin üzerinde çalıştıkları proje için harcadıkları zamanı kısaltmaya yarıyor, hem de bazı durumlarda tamamlaması sıradan araçlarla oldukça uzun sürecek pek çok işlemi bizler için kolaylaştırıyor. sözü daha fazla uzatmadan gelin, web tasarımcılarının işlerini kolaylaştırmayı hedefleyen bu 6 önemli araca hep beraber bir göz atalım:

4096 color wheel: web üzerinde pek çok çeşit renk küresi (color wheel) bulunmaktadır. ben bu renk küresinin kullanımını oldukça kolay buluyorum. jemima pereiratarafından hazırlanan bu renk küresi, üzerindeki renkleri web safeweb smart, ve web unsafe olarak gösteriyor. sırf bu özelliği ile bile bu ilgili araç renk seçimi sırasında web tasarımcıları için oldukça yararlı hale geliyor.

\

 

 

css type set: her web tasarımcısı / geliştiricisinin işine yarayacak bu araç sayesinde bir yazıtipinin sayfa üzerinde nasıl görüneceğinden, hangi boyutu kullanmanın daha güzel görünmesine yol açacağına pek çok elementin etkisini doğrudan sayfa üzerinde görüntüleyebiliyorsunuz. doğrudan sayfa üzerinde yazıtipi boyutu, rengi ve çok daha fazlasını değiştirmenin mümkün olmasının yanısıra, ilgili css kodunu da eş zamanlı olarak güncelleyip size göstererek, kodu doğrudan kopyalayıp projenize entegre etmeniz mümkün hale getirilmiş.

\

css text wrapper: css text wrapper sayesinde bir metni doğrudan saydam bir imaj üzerindeki objenin kendisinin köşelerine yaslanacak şekilde döşemeniz mümkün hale getiriliyor. bu sayede yuvarlaklar, zig-zaglar ya da aklınıza gelebilecek herhangi bir şekle sahip imajı çevreleyen metinler oluşturmanız mümkün. tek yapmanız gereken sol ve sağ sınırları farenizle işaretlemek ve ardından sitenin size sunacağı kodu sayfanıza yapıştırmak.

\

css menu maker: css menü oluşturucusu özellikle çabucak css menüler hazırlamaya ihtiyacı olan web geliştiricileri için tam bir biçilmiş kaftan niteliğinde. i̇lgili araç üzerinden menüyü özelleştirebilmeniz, yeni bağlantılar ekleyebilmeniz, tarayıcı uyumluluğunu görüntüleyebilmeniz mümkün hale getirilmiş. ayrıca eğer sizin kendi tasarladığınız ve diğer kullanıcılarla paylaşmak istediğiniz menüler var ise, site üzerinden onları siteye gönderebilmeniz de mümkün

\

devsnippets: devsnippets, tabir-i caizse bir web tasarımcısının ve/veya programcısı için cennet niteliğinde bir web sitesi. i̇lham almak için bir avuç css, javascript, ajax, php kodundan daha iyi ne olabilir? bunun da ötesinde dilerseniz kendi kodlarınızı da siteye gönderebiliyorsunuz. ben bu siteyi her gün ziyaret ediyorum. siteyi hazırlayan ekip,noupe ekibi ile aynı kişilerden oluşuyor.

\

script and style: script and style web sitesi, mükemmel bir web tasarımcısı / blogcusu olan ve bir dizi kullanışlı siteyi yöneten chris coyler‘in elinden çıkmış bir site olup, içeriği kodlar ve web tasarımı için hilelerden oluşuyor.

\

chris’in script ve style hakkında söylediği sözleri sizlerle paylaşmak istiyorum:

ben daima css tricks web sitesine sosyal haber açısı ile yaklaşabilen bir site olmasını istedim ancak bu tip bir siteye internet üzerinde raslayamadım. bizim için doğru olan bu proje david walsh ile partner olup ikimizin de ayrı birer site işletmesinin ardından gelişti. script & style sitesini özetlemek gerekirse “bir tasarımcı ve geliştirici olarak i̇lerlemenizi sağlayacak bağlantılar” diyebiliriz. site içeriğinin %90’ı komünitenin gönderdiği bağlantılardan oluşuyor

evet, hepsi bu… yazının sonunda, kolayca html tablolar oluşturmanızı sağlayan , font tester benzeri ancak daha iyi bir arayüze sahip olan typechart ve piksel değerlerini em değerlerine dönüştürmenize olanak sağlayan pxtoem web sitelerini de sürpriz kaynaklar olarak ekledikten sonra, tüm bu sitelerin işinize yarayacağını umuyor ve yazıyı buraya kadar okuma nezaketini gösterdiğiniz için teşekkür ediyorum.

Reklamlar
Kategoriler:Nuh Gönültaş
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: